16 Ocak 2022 Pazar Saat:
21:41
24-03-2016
  

Tarihin En Zor Yaptırımlarını İran'a Uyguladık

ABD başkanlık seçimlerinin Demokrat Parti adaylarından olan Hillary Clinton

Facebook da Paylaş

ABD başkanlık seçimlerinin Demokrat Parti adaylarından olan Hillary Clinton, Siyonistlerin lobisi olan yıllık AIPAC toplantısında kendi muhtemel başkanlığı döneminde İsrail ve Amerika arasındaki ilişkiler hakkında konuştu.

Clinton ilk olarak, gençlerin ve üniversitelilerin toplantıya geniş çaplı katılımına değinerek, "sizler Amerika ve İsrail arasındaki ilişkileri bu şekilde güçlü tutacaksınız" dedi.

TARİHİN EN ZOR YAPTIRIMLARINI İRAN'A UYGULADIK

Amerika'nın eski Dışişleri Bakanı konuşmasının devamında şunları söyledi: "Ben ve Barack Obama her zaman ve her konuda aynı görüşe sahip değildik ama her zaman Yahudi halkının vatanlarının güvenliği için sarsılmaz bir bağın olması konusunda aynı görüşteydik ve bu yüzden İran'a, tarihin en zor yaptırımları uygulandı. Ortadoğu'da hayati çıkarlarımızın olmadığını düşünmeyin."

İSRAİL'İN MEŞRUİYETİNİ ALMAK İSTİYORLAR

İran'ı saldırgan hareketler yapmakla suçlayan Hillary Clinton, aşırıcılık ve İsrail'in meşruiyetini yok etme çabaları, Amerika ve Siyonist rejim İsrail'in önündeki 3 tehdit olduğunu söyledi.

Clinton konuşmasının bu kısmında Siyonist rejimin iç meselelerine de değinerek, işgal altındaki bölgede yapılan Filistinlilerin direnişini 'şiddet' olarak adlandırdı. Filistinli liderlerden şiddet kışkırtması yapmaktan vazgeçmelerini isteyen Clinton, "Amerika, İsrail'i son savunma teknolojileriyle donatmalıdır" ifadesini kullanarak işgale destek verdi.

ABD eski Dışişleri Bakanı, kendisinin başkanlığa seçildiğinde, Amerika ve İsrail ilişkilerinin nasıl olacağına değinerek, "Benim Beyaz Saray'daki ilk işim, İsrail Başbakanı'nı Amerika'ya davet etmek olacaktır" dedi.

İRAN'A GÜVENMİYORUM

Hillary Clinton İran ile yapılan 5+1 müzakerelerine de değinerek, "Nükleer Anlaşama ile birlikte İsrail daha da güvende oldu ama tekrarlıyorum, bizim İran'a karşı şu anki yaklaşımımız, güven ve doğruluğu sınama üzerine, oysaki bu yaklaşım güvensizlik üzerine olmalı" dedi.

Clinton Amerika'nın İran hakkındaki her zamanki hikâyelerine değinerek, "İran'ın bölgede oluşan bütün emniyetsizliklerde parmağı olduğunu unutamayız. Bölgedeki Devrim Muhafızları ve naipleri, Filistinli teröristlere ve Lübnan Hizbullah'ına yardım ediyor" dedi.

Lübnan Hizbullah Hareketi, geçtiğimiz günlerde Suudilerin öncülüğündeki Körfez Ülkeleri İşbirliği Örgütü tarafından terör örgütü listesine alınmıştı.

AVRUPA ARAP BİRLİĞİNDEN ÖĞRENMELİDİR

Clinton, "Eğer Körfez Ülkeleri ve Arap Birliği, Hizbullah'ı terörist bir teşkilat olarak ilan ettilerse, bizim müttefiklerimiz ve Avrupalı dostlarımızın da aynı gün, aynı şeyi yapması gerekir." ifadesini kullandı.

İRAN'A FÜZE DENEMELERİ YAPMALARINDAN DOLAYI YAPTIRIM UYGULAMALIYIZ

Hillary Clinton, İran'ın son füze denemelerine de değinerek, "İran'ın son balistik füze denemesi gibi kışkırtıcı eylemleri, hem kabul edilemez ve hem de İran'ın bu eylemlerine, yaptırımların geri getirilmesini de kapsayan, ciddi ve hızlı bir cevabın verilmesi gerekmektedir.
Bu füzelerin üzerinde bir şeyler yazıyordu ve ben orada yazanları birinden naklediyorum. Bu füzelerde "İsrail tarih sayfalarından silinmelidir" yazıyordu. Biz bu füzelerin İsrail'e ve aynı zamanda Amerika'nın Ortadoğu'da bulunan on binlerce askerlerine ulaşabilme kapasitesine sahip olduğunu biliyoruz, bu ciddi bir tehlikedir ve ciddi bir cevap vermeyi gerektirmektedir.
Amerika, mevcut yaptırımları sürdürmeli ve İran'ın ve Devrim Muhafızlarının terörizmi desteklemeleri ve insan haklarını ihlal etmeleri halinde, daha fazla yaptırım uygulamalıdır." açıklamasında bulundu.

AMERİKA DÜŞMAN DEĞİLDİR

Hillary Clinton konuşmasının son bölümünde, "Amerika, İran halkının düşmanı değil, aksine bu ülkede olumlu değişiklikler yapmak için, onların destekçisidir" iddiasında bulundu.

 

on4haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler