19 Eylül 2021 Pazar Saat:
11:39
26-10-2019
  

Sünnet Olmak

Şia fıkhında sünnet baliğ oluncaya kadar babanın üzerine ve baliğ olduktan sonra da onun kendisine farz olur.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Sünnet tıbbi bir ameliyattır ve esasen dini bir inanç olarak temizlik amacıyla yapılmaktadır.[1]Hıristiyanlarda ve Zerdüştlerde sünnet yoktur. Sadece (genellikle İngilizce konuşan ülkelerde) Hıristiyanlardan az bir kesimi onu sağlık amacıyla yapıyorlar.

 

Sünnet Yahudilikte üzerinde önemle durulan bir farz ve Allah’ın Hz. İbrahim’le ahdidir.[2]Çocuğun dünyaya geldiği sekizinci günde gerçekleştirilen bir törende Yahudi ruhanisi tarafından yapılır. Onlar sünnet farzına önem verdiklerinden dolayı Yahudi olmayan çocukları da sünnet ediyorlardı.

 

İslam’ın bazı mezhepleri sünneti farz bilir ve bazıları da özellikle vurgulanmış bir sevap iş olarak görürler. Şia fıkhında sünnet baliğ oluncaya kadar babanın üzerine ve baliğ olduktan sonra da onun kendisine farz olur. Çocuğu yedinci gününde sünnet etmek sevaptır. Sünnetin hac ve umre dışında hiçbir amelde bir etkisi yoktur. Sünnetli bir şekilde dünyaya gelen çocuğun tekrar sünnet edilmesi farz değildir. Böyle bir durumda sünnet yerine neşter sürmek sevaptır. Dinler bilimi açısından bu sevap amel olan sünnetin inançla ilgili bir konu olduğuna şahittir.

 

Kızların sünneti, otuzdan fazla Asya ve Afrika ülkesinde (tıpkı Malezya, Endonezya, Mısır ve Sudan gibi. Hatta bu iki ülkenin Kıpti kilisesinin takipçisi olan Hıristiyanlar nezdinde bile) yaygındır. Dünya sağlık örgütünün verdiği bilgiye göre şu anda dünya üzerinde yaklaşık yüz altmış milyon sünnet edilmiş kadın vardır.[3]

 

 


[1]  “Çocuklarınızı yedinci günde temizleyin. Şüphesiz o, etin bitmesinde en güzel, en temiz ve en çabuk şeydir. Şüphesiz yeryüzü sünnetsizin idrarından kırk sabah necis olur.” (Nebevi Hadis: el-Kâfi, c.6, s.35)

[2]     Yaratılış, 17:9-14.

[3]     Sünnetin tarihçesi hakkında daha fazla bilgi için bak. Usture-i Kurbani, s. 215-273.

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Fatma   31-07-2021 14:39

    Sünnet olmanın sağlık açısından zararlı olduğu bilinen bir gerçek peki alimler bu konu hakkında bilimsel bir araştırma yapmışlar mi?

Kategorideki Diğer Haberler