01 Aralık 2021 Çarşamba Saat:
05:21
13-04-2020
  

Su Tasarrufuna Şimdi Başlayalım

Elde bulaşık yıkarken mümkün olan en az miktarda deterjan kullanın. Deterjan yerine doğal yeşil sabun kullanırsanız balıklar ve diğer deniz canlıları daha da memnun olur.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Su, virüslere karşı kişisel temizliğimizi sağlamada hayatımızda oldukça büyük bir yer tutuyor. İnsanın en temel ihtiyaçlarının başında gelen suya olan erişimimizin sınırlanması, hayatımızı büyük ölçüde etkileyecek bir sorun. Özellikle Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu dönemde hijyenimize dikkat ederken suyu israf etmekten, gereksiz kullanmaktan da kaçınmalıyız. Alışkanlıklarımızda yapacağımız birkaç ufak değişiklikle, evdeki su tüketimimizi azaltabilir ve çevreye olumlu bir katkıda bulunabiliriz.

 

Suyu Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Ellerimizi sık sık yıkamak tabii ki çok önemli, fakat bunu yaparken suyu sürekli açık bırakmamaya dikkat etmeliyiz. Ellerimi sabunladığımız 20 saniye boyunca musluğu kapalı tutarak gereksiz su israfının önüne geçebiliriz.

 

Duş alırken suyu sürekli olarak açık bırakmamalıyız.

 

Diş fırçalarken de su tasarrufu yapmanız mümkün. Fırçalama esnasında musluğu açık bırakıp su akıtmayın. Aynı yöntemi, tıraş olurken de uygulamaya özen gösterin.

 

Duş almadan önce suyun ısınmasını beklerken akan suyu kovaya doldurabilir, sonrasında bu suyu klozete dökmek ya da arabanızı yıkamak için kullanabilirsiniz.

 

Su İsrafının Nedenleri

 

Su damlatan musluklar: Su akıtan musluklar gereksiz su kaybına neden olan önemli faktörlerden biri. Bu nedenle damlayan musluklarınızı bir an önce onarın.

 

Su kaçağı: Evinizde su kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Bunun için önce tüm musluklarınızın kapalı olduklarından emin olun. Daha sonra su saatinize bakın, eğer saat dönüyorsa bunun nedenini araştırın.

 

Boş makine çalıştırmak: Çamaşır ya da bulaşık makinelerini tam olarak dolmadan çalıştırmak, gereksiz su tüketimine yol açar. Makinelerinizi çalıştırmadan önce dolu olduklarından emin olun.

 

Sebze ve meyvelerinizi akan suyun altında yıkamak yerine, bir kabın içinde yıkayın. Yıkama sularını daha sonra çiçeklerinizi sulamak için tekrar kullanın.

 

Elde bulaşık yıkarken mümkün olan en az miktarda deterjan kullanın. Daha az deterjanı durulamak daha kolaydır. Deterjan yerine doğal yeşil sabun kullanırsanız balıklar ve diğer deniz canlıları daha da memnun olur.

 

Donmuş yiyeceklerin buzu çözülsün diye akan suyun altına tutmayın. Kullanmadan bir gece önce buzdolabında çözülmeye bırakın. Daha sağlıklı bir yolu tercih etmiş olursunuz.

 

Bahçenizi, çiçeklerinizi sulamak için günün serin saatlerini seçin. Sabah ve akşam gün batımı daha iyi zamanlardır. Öğle sıcağında sularsanız, buharlaşma ile suyun büyük bölümünü kaybetmiş olursunuz. Çiçeklerinizi sularken kaldırımları değil, sadece çiçekleri sulayacağınız şekilde hareket edin.

 

Yağmur suyunu biriktirecek büyük su tankları büyük tasarruf sağlayabilir. Yağmur suyu özellikle bahçe sulamak ve araba yıkamak için kullanılabilir.

 

Temizlikte Su Tasarrufu

 

Banyonuzu temizlerken de su tasarrufu yapabilirsiniz. Su kullanarak yapacağınız temizlik yerine etkili temizleyicileri tercih edin.

 

Muslukların boşa akmasını engellemek, tasarruflu duş başlığı kullanmak gibi basit ve pratik yöntemlerle evinizdeki su israfını en aza indirmeniz mümkün. Bu sayede hem faturalarınız düşecek hem de gelecekteki su sıkıntılarının önüne geçmiş olacaksınız.

 

 

  

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler