17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
02:09

Şahadet-i Fatıma (sa)

01-02-2018 12:37


 

 

Fatımasız bir gün nasıl aydınlanır ki?

 

Anne demek sığınak demektir, en büyük derde sahip olsan bile seni kucaklayan, sarmalayan, sıcaklığı ile serinlik veren, karşılık beklemeden seven en güvenilir dayanak demektir.

 

Ya bu anne Fatıma (s.a) ise...

 

Hiç bir söz , hiç bir lisan onu anlatmaya, tarif etmeye yetmez hiç şüphesiz,

 

Annesizlik nasıl da can yakar, hele de bu anne, Resuli Ekreme (s.a.a) annelik yapan bir güzel ise. Annesizlik ne büyük sızıdır, hele de bu evlat Kerbela sahnesinde susuz, başsız, kefensiz kalacak bir Hüseyin (a.s)ın annesi ise. Annesizlik ne büyük bir yürek yakar hele evlat  zehirle boğazı cayır cayır yanacak olan Hasan (a.s) ise.

 

Annesizlik ne büyük bir derttir, minik yavrularla beraber kanlı sahrada susuz, aç, yalnız kalan ve Ehlibeyt hanesinin evlatlarına annelik yapacak olan Zeynebe (s.a)ise. Fatımasızlık ne zordur şimdi dertdaşı, sırdaşı, can paresi, can yoldaşı, gönüldaşı olan Ali (a.s)'a. Yüreği parçalanmış, hüznünü paylaşacağı kimsesi kalmamıştır. Yüreği pare pare dağlanmış, ömrüne neşe katan Zehra (s.a)sını toprağa verme vakti gelip çatmıştır.

 

Fatımasız olmak ne zordur...hele de bu Hanım Her iki alemin Hanımefendisi bir güzel ise.

 

Bu gece, derdini sineye çeken, hüznünü Beytul Ahzanda yaşayıp içine gömen,  ümmete annelik yapan Fatıma(s.a) nın gözyaşlarını evlatlarına teslim edeceği gecedir. Gözyaşları ve acılarıyla beraber, sevdiceği İmamının elleriyle kefenlenip toprağa teslim edildiği gecedir bu gece. Derd dolu sinesi ile, Babası Habibullah(s.a.a) 'ın yanına vardığı gecedir bu gece. Kapı arkasında kalarak , evladını kucağına alamadan kaybetmenin sızısını Babasına (s.a.a) anlatmanın vaktidir artık. Tüm sözleri, kederleri  yüreğinde biriktirdiği sukütu ile ile Rabbine kavuştuğu gecedir bu gece.

 

Ali (a.s) bugün yârini en sevdiğine teslim etmiş, evine gönlü buruk, yüreği yanık, gözyaşını sinesine akıtarak dönmektedir. Bağrına evlatlarını alarak  Zehra (s.a)sının yasına oturmaktadır. Medine topraklarına gözyaşı ile yıkanmış bir kan dökülmüştür artık, gökyüzü kızıla boyanmıştır, aydınlanacak olmanın utancı ile yasını kuşanmıştır.

 

Yürek yangınını, söz yangınını, hasret yangını gelde Ehlibeyt (a.s) hanesinden dinle bu gece. Her birinin sözü sinesini kavuran ne sözleri saklıdır kimbilir. Başını omzuna yasladığı, ellerini açıp duaya oturduğu Nübüvvet ağacının Pak meyvesi olan anneleri Fatıma Zehra (s.a) artık evlatlarının gözyaşlarını silemeyecektir.

 

Bir anne öldüğünde en çok evladının  canı yanar, bir anne öldüğünde en çok evladına teselli verilir, Bir anne öldüğünde evladına başsağlığı dilenir, Başın sağ olsun Ey Zehra(s.a)nın kayıp  Yusufu.  Anan Zehra (s.a)nın kabri başında bizi de an ey Güzel İmamım (a.f). Ey Resul kokulu güzel anan Zehra(s.a) hatırına bu hasrete son ver.

 

Kalbinde haremini yaşatan, gözyaşı ile yüreğini yıkayan tüm Zehra (s.a) aşıklarının başı sağolsun.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Selman   01-02-2018 16:01

    Allah razı olsun. Gönlüne sağlık. Kalemine kuvvet. Ya Zehra