24 Şubat 2021 Çarşamba Saat:
22:57
01-12-2015
  

Rusya Suriye’de İkinci Hava Üssünü Kuruyor

Humus kenti yakınlarındaki üsse askeri personel ve ekipman gittiği aktarılıyor.

Facebook da Paylaş


Solbasının haberinde, Humus kenti yakınlarındaki üsse askeri personel ve ekipman gittiği aktarılıyor.
 
Humus yakınlarındaki El Şayrat hava üssünün, Rusya kullanımına açıldığı ifade edilen haberde “El Şayrat zaten Rusya’nın atak helikopterlerinin indiği yerdi. Ancak yaklaşık bir ay önce üsse gelen yeni askeri personel, daha geniş kapsamlı bir üssün hazırlıklarına başladı” deniyor.
 
Gazeteye konuşan bölgedeki kaynaklar, “Şu anda üste 50 ila 60 Rus askeri var. Askerler için lojmanlar yapıldı. Ama bazı askerler üsse yakın olduğu için Humus’ta kalıyor. Bildiğimiz kadarıyla üste 10 uçak ve 15 helikopter var” diyor.
 
UÇAK SAYILARI İKİYE KATLANACAK
 
Haberde, oluşturulan yeni üsle birlikte Rusya’nın Suriye’deki uçak kapasitesinin ikiye katlanacağı, üsse uçakların yanı sıra aralarında özel harekat personelinin de bulunduğu toplam 1000 askerin sevk edileceği belirtiliyor.
 
El Şayrat hava üssünde toplam 45 uçak hangarı bulunduğu ifade edilen haberde, her hangarın bombardıman
 
Rus mühendislerin hava üssündeki pistleri onardığını belirten Times gazetesi, El Şayratta bir ana pist bir de yedek pist olmak üzere iki iniş pisti olduğunu söylüyor.
 
KREMLİN, SURİYE’DEKİ ASKERİ GÜCÜNÜ ARTIRIYOR
 
Haberde Moskova’dan yapılan son açıklamalar da hatırlatılıyor ve “Kremlin Suriye’deki askeri gücünü artırmak istediğini ifade etmişti” deniyor.
 
Rusya’nın Mi-24 tipi atak helikopterlerinin Irak Şam İslam Devleti’nin elindeki antik kent Palmyra yakınlarında operasyonlar düzenlediği de vurgulanan haberde, Jane’s Defence Weekly dergisinin güvenlik uzmanı Tim Ripley’in de görüşlerine yer veriliyor: “Palmyra, Lazkiye’den kalkan helikopterler için çok uzakta. O yüzden bazı helikopterleri El Şayrat üssüne gönderdiler. Humus bölgesinde ciddi anlamda artan bir Rus varlığı var ve bölgeye jetlerini de göndermeleri kendileri açısından akılcı olur.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler