19 Eylül 2020 Cumartesi Saat:
01:57

Râhim'in Zerre Nuru

25-07-2019 19:05


 

 

 

 

 

 

 

 
Allah'ın adıyla...
 
 
Sözlerimiz ve arzularımız, bizim değerimizi ortaya çıkaracak olan en iyi etkenlerdir. Bu etkenlerin beraberinde, elbette davranışlarımız yani amellerimiz gelir. Bizler sözlerimizin ve amellerimizin doğrultusunda ya hakka ulaşırız ya da batıla. Ehemmiyet vermemiz ve özeleştiri yapmamız gereken konu, söz ve amellerimizin kaynağıdır. 
 
İmam Ali (as) bu konuda hakkında şöyle buyurur;
 
''Akıllının dili gönlünün ötesindedir; ahmağın gönlüyse dilinin ötesinde.'' *
 
Elbette ki İmam Ali'nin (as) söylediği sözü tefsir veya şerh edebilecek bir makam ve derecede değiliz. Ancak biraz olsun derk edebilmek için naçizane olarak yorumlayabiliriz. Eğer ki sözlerimizin derinlik ve mana dolu olmasını istiyorsak, gönül ve akıl süzgecimizden geçirerek söylemeliyiz; aksi takdirde söylediğimiz söz, sineğin bir vızıltısından öte bir değer bile taşımayacaktır.
 
Bizler ki; en ufak bir konuda değer verdiğimiz insanlarla ve dostlarımızla istişarede bulunup onu tereddüt etmeden uygularken; nasıl olur da bize vücud ve ruh bağışlayan, bize şah damarımızdan daha yakın olan ve bir annenin yavrusuna olan sevgisinden -kıyas etmekten sakınırım- katbekat daha yüce ve şefkatli bir sevgiyle seven Rabbimizin sözlerine şüpheyle bakarız?!
 
Sözün özü şudur ki; sözümüzün ve amelimizin kaynağı yalnızca Allah olmalıdır. Muhabbetimizin veya herhangi bir işimizin dahi kaynağı Allah'a varmalıdır ki, hayra ve güzele ulaşabilelim. Niyetimiz  Allah için, Allah rızası için olmalıdır. Allah'a yaklaşabilelim.
 
Rabbimiz, bize senin sözlerini okuyup, anlayıp ve hayatımızda da onları uygulamayı nasip eyle...
Rabbimiz, biz körüz. Köre, hiç kör olmamış ve olmayacak; her şeyi görüp ve gözetenden başka kim bağışta bulunabilir? 
 
Nasıl ki körün ihtiyacı ışık ise ve dilediğinde ona görmeyi bahşediyorsan; bizler ise daima sana muhtaç olan hiçleriz; sen bu hiçleri, seni anmaktan ve hiçliğini unutmamaktan alıkoyma...
 
 
'' İnsanoğluyuz, Râhim'in zerre nuruyla kamilliğe hak kazanan,
 
 Nefs-i emmare âmilliğine çelme takan,
 
 Âdemoğluyuz, Âdem'in günahından beri gurbeti sıla sanan,
 
Sırat-ı müstakim' de Âl-i Muhammed'i önder sayan''
 
 
 
 
 
 
------------------------------------
 
 
*   Nehcu'l Belağa, 4. bölüm / Akıl, Bilgi
 
 
 
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !