17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
13:22
04-02-2020
  

Organ Nakli ve Sünnet Hükümleri

Ayetullah el-Uzma Seyyid Ali Hamaneî'nin fetvaları baz alınarak hazırlanmıştır.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

 

Organ naklinin caiz olabilmesi için aşağıdaki şartların geçerli olması gerekir:

 

1- Organın, nakledilen kişinin veya donörün bedenine önemli derecede zarar vermemesi gerekir.

 

2- Organ nakli, haram olan dokunmak veya bakmak gibi bir başka haram ile fesada sürükleyici başka bir haramı gerektirmemelidir; ancak bir insanın yaşamı buna bağlıysa veya tedavi için organ nakli zaruri olursa caizdir.

 

Beyin ölümü gerçekleşmiş birinin organlarını bir başkasına nakledebilmek için yukarıdaki şartlarla birlikte şu şartların da geçerli olması gerekir:

 

1- Kişinin ölümünü hızlandırmaya sebep olmamalıdır.

 

2- Kişinin önceden verdiği izne bağlı olmalıdır; ancak bir Müslümanın hayatını kurtarmak buna bağlı olursa organ nakli caizdir.

 

Organ nakli beyin ölümü gerçekleşmiş kişinin ölümünü hızlandıracaksa, başkasının hayatını kurtarmak için bile olsa onun organlarını başkasına nakletmek haramdır.

 

Organ nakli ya bu kişinin hayatta iken verdiği izinle ya da ölümünden sonra onun velilerinin izniyle bir başkasına nakledilebilir; ancak bir Müslümanın hayatının kurtulması yalnızca organ nakline bağlıysa caizdir.

 

Organ nakli örfte cesedi parçalama veya ölüye saygısızlık sayılmamalıdır; ancak bir Müslümanın hayatının kurtulması buna bağlıysa caizdir.

 

Ölen bir Müslümanın organları, ölenin hayatta iken verdiği izne bağlı olarak bedeninden alınıyorsa bunun diyeti yoktur; izin alınmamışsa diyeti vardır. (Mesela, göz korneası 50 dinardır.)

 

Cinsel organların naklinin hükmü bedenin diğer organlarının nakli hükmündedir.

 

Cinsel organ bir başkasına nakledildiğinde, nakilden ve vücudun bağışıklık kazanmasından sonra nakil yapılan şahsın bedeninden bir parça olursa, taharet ve necaset açısından bir sakıncası olmaz ve dünyaya gelecek çocuğun ona ait olmasında da herhangi bir sorun yoktur.

 

Erkek çocukların sünnet olması farzdır ve hacda ve umrede tavafın şartlarından biri sünnettir. Eğer ergenlik çağından sonraya kalırsa erkek çocukların kendilerini sünnet ettirmeleri farzdır.

 

Erkek çocukların sünneti, kesilmesi gereken et parçasının aletin ucunda belirdiği zaman farz olur.

 

 

Seyyid Ali Hamaneî

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler