06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
13:53

Ömür Beyaz Bir Gömlek Misali

21-01-2019 11:39


 

 

 

 

Ömür beyaz bir gömlek misali. Bazı kirler çamaşır makinesinde temizlenir. Bazı kirler kuru temizlemede kimyasal azapla. Bazı kirler ise asla çıkmaz.

 

Çamaşır makinesinde temizlenen kirler dua, tövbe ve ibadetle silinen günahlardır. Kuru temizleme geçici cehennem azabıdır. Çıkmayanı ise ebedi cehennem azabıdır.

 

Zaten iki cehennem yok muydu!?

 

Biri tünel gibi başı ve sonu belli. Girersin, sonuna doğru hareket edersin. Diğeri de hokka gibi girersin çıkamazsın. Tünel gibi olan sırattan düştüğünde tekrar cennete gidebilmen için hazırlanmış tali uzun ve eziyetli bir yol. Yapmaman gerekenleri hatırlatır.

 

Hokka ise sırattan düştüğünde çıkışı olmayan, yolu bulunmayan kendi içinde dönüp duran yerdir.

 

Diyeceksiniz ki; “Bütün Kur’an’ı baştan sona kadar baktığında hiçbir yerinde cehennemde bir müddet yanıp sonra çıkacağına dair bir delil yok!”

 

Evet, yok. O yüzden cehennem değil. Maksada giden yol. Yolunu kaybedenler için.  Sadece cehennem gibi bir yer. Bir gömleği çamaşır makinasına atıp yıkayıp temizlemek var; bir de çöpe atmak var. Ama her ikisi de atmak.

 

Çamaşır makinesi dünyada yürüyüp bitireceğin ve sonunda cenneti alacağın ömür süresinde yanlış yollara sapmandan dolay dünyevi eziyetler.

 

Kuru temizleme sürenin sonuna vardığında yanlış yoldan dönmene yetecek kadar yakıtı dünyadan götürdüğün gideceğin ekstra yol ama sapamayasın diye tünel gibi girişi ve cicisi var, yan yolları yok. Çöp ise cehennem.

 

Doğrusunu he zaman Allah bilir!

 

Düşünen akıllar için Allah kelamında nice ibretler vardır.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !