27 Ekim 2020 Salı Saat:
14:03
25-07-2019
  

Nişanlılık Dönemin Faydaları

Kız ile erkek, bu dönemde bazı görevleri yerine getirmek zorundadırlar. Şimdi onlardan bazısını açıklamaya çalışacağız.

Facebook da Paylaş

 
 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü 

Gerçekte nişanlılık dönemindeki tanıma, seçim aşamasındaki tanımanın tamamlayıcısıdır. Bu yakın tanıma sayesinde, kendilerini ortak yaşam konusunda anlaşmak ve uzaklaşmak için hazırlayacaklardır. İlk tanıma, seçim için idi. Bu tanıma ise, anlaşmak ve uzlaşmak içindir.
 

Kız ile erkek, bu dönemde bazı görevleri yerine getirmek zorundadırlar. Şimdi onlardan bazısını açıklamaya çalışacağız:

1- Daha İyi Anlaşabilmek İçin Birbirlerini Daha İyi Tanımaya Çalışmak

Kız ve erkek, seçim aşaması (altıncı bölümde açıklanmıştır) bölümünde birbirlerini yeteri oranda tanımış olsalar da, yine de nişanlılık döneminde, birbirlerini daha iyi, daha net ve daha özel bir şekilde tanımak zorundadırlar. Birbirlerinin huylarını, dünya görüşlerini ve ruhsal yapılarını daha güzel öğrenmelerini gerekir.
Gerçekte nişanlılık dönemindeki tanıma, seçim aşamasındaki tanımanın tamamlayıcısıdır. Bu yakın tanıma sayesinde, kendilerini ortak yaşam konusunda anlaşmak ve uzlaşmak için hazırlayacaklardır. İlk tanıma, seçim için idi. Bu tanıma ise, anlaşmak ve uzlaşmak içindir.

2- Düzeltmek ve Eğitmek


Bir kimse nişanlısında hoşuna gitmeyen bir özellik görüp düzeltmek isterse veya onda biz özellik görüp düzeltmek isterse veya onda özel bir nitelik oluşturmaya çalışırsa; bu konular için en iyi dönem, nişanlılık dönemidir. Çünkü ilişkileri henüz normal bir hale gelmemiştir. Bu bakımdan birbirlerine karşı olağan üstü bir saygı ve bir sevgi duymaktadırlar. Sonuç olarak; birbirlerinin önerilerini kabul etmeleri daha ön planda gelir. Düzeltme ve değişiklik yapma alt yapıları, daha uygun bir haldedir.

3- Sevgi Artışı


Mutlu bir evlilik yaşamının temel şartlarından biri sevgidir. Sevginin alt yapısı, nikâhtan önce hazır hale getirilmelidir. Ancak nişanlılık dönemi, sevginin sağlamlaşması ve artması için çok iyi bir fırsattır. Nişanlı kişilerin davranışları, sözleri ve öteki tavırlarının tamamı sevginin artması ve azalması konusunda çok etkilidir. Bundan dolayı kız ve erkek, kesinlikle davranışlarına dikkat etmek zorundadırlar. Sevginin artmasına neden olan güzel davranışları yapmaktan çekinmelidirler. Aynı zamanda sevginin azalmasına ve nefrete yol açan kötü davranışlardan da kaçınmalıdırlar.

4- Gelecek Yaşam İçin Umut Oluşturmak


Umut, mutlu ortak bir hayat konusunda çok önemli bir role sahiptir. Nişanlı kişilerin, ümit dolu sözler ve güven dolu davranışlarla birbirlerinin umutlarını güçlendirmeye çalışmalıdırlar.

5- Gelecekteki Yaşamın Bağımsızlık Temellerini Atmak


Kız ve erkek evlenmeden önce, genellikle annelerine ve babalarına bağımlıdırlar. Bu bağımlılık, bağımsızlığa dönüştürülmelidir. Nişanlılık dönemi, bağımsızlığın temellerini atmak için çok uygun bir fırsattır.

Nişanlı kişiler, gelecek için plan yapmalıdırlar. Gelecekteki yaşamın hedefini ve ufuklarını belirlemelidirler. Bunlara ulaşabilme yollarını değerlendirmelidirler.  Nişanlı kişiler, birbirlerinin duygularına dikkat etmek zorundadırlar. Birbirlerinin duygularına değer vererek uygun cevaplar vermelidirler.

6- Birbirlerinin Duygularına Değer Vermek


Bazı nişanlı kişiler, nişanlısının duygularına gerekli olan değeri vermemektedirler. Onu önemsememektedirler. Bu tür davranışların da, kendilerini daha üstün kılacağını sanmaktadırlar. Hâlbuki kesinlikle tam tersinedir.
Bu tür davranışlar, nişanlısının hislerinin incinmesine neden olmaktadır. Sonuç olarak kin beslemesine yol açmaktadır. Belki de durum, yaşamlarına ağır darbeler vuracaktır.
Nişanlılık dönemi anıları, genellikle ömrün sonuna kadar unutulmamaktadır. Bu açıdan gelecekteki yaşam konusunda çok etkileri bulunmaktadır.

Sonuç olarak, nişanlı kişilerin davranışları kesinlikle hesaplanmış olmalıdır. Birbirlerinin kişiliklerine ve onurlarına zarar verecek tavırlardan kaçınmalıdırlar. Nişanlısına önem vermemek ve kibirli olmak; onun kişiliğine ve duygularına ağır darbeler vurmak demektir.

Kız, nişanlısı karşısında değil, namahrem karşısında çok gururlu ve ağır başlı olmak zorundadır. Nişanlısının, kendisine ağır başlı ve ilgisiz davranışlarından dolayı kalbi kırık birçok genç delikanlı görülmüş olması çok üzücüdür. (Örnek olması bakımından) Kalbi kırık gençler şöyle söylemektedirler: “Nişanlım için bir hediye almıştım. Binbir çeşit umutla ve arzuyla onu görmeye gitmiştim. Ancak o, ilgisiz davranarak saygısızlık etti. Beni hoş karşılamadı. Kırık bir kalple evlerinden çıkıp gittim…”

 

Dindar ve iffetli kızlar, bu tür davranışların din ve iffetle ilgisi olmadığını, hatta haram bile olduğunu bilmek zorundadırlar.


Bir kızın, kendisine mahrem olan ve gerçekte kocası olan nişanlısı karşısında ilgisiz davranmasının ve kendisini gizlemesinin hiçbir anlamı yoktur. Evet, iffetli ve namuslu kızların, nişanlılık dönemlerinin başlangıcında utandıklarını; nişanlılarına karşı sevgiyle ve samimiyetle davranamadıklarını, erkeklerinde bu konuya dikkat etmeleri gerektiğini; kesinlikle kabul ediyoruz.

Ancak bu durum çok çabuk bir şekilde giderilmelidir. İlişkileri içtenlikle, sevgiyle ve aşkla dopdolu olmalıdır. Aynı zamanda birbirlerine de saygı göstermelidirler.

7- Hediye Vermek


Hediye vermenin; kalpleri kazanma ve sevgiyi artırma konusunda çok ilginç bir rolü vardır. Nişanlı kişilerin, bu harika ve önemli noktayı unutmamaları gerekir.

Hediyenin çok pahalı olması gerekmiyor. Yalnızca karşı tarafın hoşuna gidecek güzel bir şey olması yeterlidir. Bundan daha önemli olan konu ise; nazik bir şekilde vermektir. Hediye vermek, özel bir zevk ve incelik ister.

Şu konunun da unutulmaması gerekir; hediye vermek, yalnızca erkeğin kıza vermesi şeklinde değil, iki taraflı olmalıdır. Yani kız da hediye vermelidir. Kuşkusuz erkekler daha çok hediye vermelidir.
Aşk ve sevgi dolu samimi mektuplar yazmak; nişanlı olan kişiler arasındaki sevginin artması ve ilişkilerinin sağlamlaşması konusunda çok güzel bir etkiye sahiptir.

8- Sevgi Dolu Mektuplar Yazmak


Hatta nişanlı olan kişiler, birbirlerine yakın olsalar ve birbirlerini sürekli görseler bile, yine de mektup yazmanın ayrı bir etkisi olacaktır.

Önce mektupları yazmalıdırlar. Görüştükten sonra ayrılacakları zaman, mektupları birbirlerine vermelidirler. Eğer yolculuğa çıkmak gerekir ve birbirlerinden uzaklaşırlarsa, mektuplar daha çok ve daha uzun olmalıdır. Evliliklerinin üzerinden yıllar geçmesine karşın; kendilerine mutluluk verdiği için nişanlılık dönemine ait mektupları saklayan ve onları okuyan birçok evli çift tanımaktayız.

9- Samimi Görüşmeler


Nişanlı olan kişiler, bu tatlı ve güzel dönemde, aşk ve sevgi dolu görüşmeler yapmak zorundadırlar. Bu görüşmeler, iki tarafın da umutlarını ve ilgilerini güçlendirecektir. Bu görüşmeler, namus kurallarına aykırı olmamakla birlikte, iki tarafın da namusunu güçlendirmeye neden olacaktır. Bu görüşmelerde, birbirleriyle sevgi dolu sohbetler yapmalıdırlar. Birbirlerine sevgi ve ilgi göstermelidirler. Gelecekteki yaşamları konusunda sohbetler yapmalıdırlar. Bu dönemde yolculuk yapmak, çok önemli bir role sahiptir.

10- Kısa yolculuklar


Kız ve erkek, nikâh ve düğün arasındaki bu çok değerli dönemde, daha iyi anlaşabilmeleri ve daha güzel uyum sağlayabilmeleri için; birbirlerini daha çok tanıma arzusuyla, yolculuğa çıkarabilirler. Yolculuk kısa olsa da, insanın olumlu ve olumsuz yönlerinin ister istemez ortaya çıkacağı uygun bir ortam oluşturmaktadır. Sonuç olarak, daha iyi tanımak için çok iyi bir yönetimdir.

Bu dönemde yolculuk yapmanın çok önemli nedenlerinden biri de şudur: henüz doğal yaşam başlamamıştır. Bu bakımdan her iki taraf da, eşinin yapıcı önerileri ve eleştirileri karşısında kendini düzeltmek için hazır bir konumdadır. Bu dönemdeki yolculuklar, kız ve erkeğin birbirlerinin ruhsal ve ahlaki yapılarını daha iyi tanımaları konusunda çok faydalı olmakla birlikte, çok harika, huzur verici ve romantiktir.


Bu tür yolculukların, anne ve babanın izni olmaksızın gerçekleştirilmeyeceği konusu ise, çok açıktır.

11- Birlikte Manevi Ortamlara Gitmek


Eşler arasındaki ruhsal, ahlaki ve duygusal anlaşmanın gelişmesine yardımcı olan ve bu dönemdeki coşkuya coşku katan yapıcı programlardan biri de; nişanlı kişilerin birlikte dini, ahlaki ve bilimsel toplantılara katılmalarıdır.
 
 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler