05 Temmuz 2022 Salı Saat:
02:41

Ney ve Neynevâ

03-01-2021 13:57


 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Ne zaman bir hüzün çökse kalbime ve hıçkırıklar boğazımda düğümlense dünyanın kasvetli duvarlarından kurtulmak için ferec duası okurum.

 

Ferec, kurtuluş demektir nefsimizden ve kendi etrafımıza ördüğümüz dünyevi aidiyetlerden.

 

Ferec, geleceğe aydınlık gözle bakmanın şifresidir. Ferec, dünyanın tekâsürüne dalmış gaflet ehlinin içinde Kevser olmaktır, kalabalıklar içinde yalnız, ancak ila la nihiye gücün şemsiyesi altında yaşamak bahtiyarlığıdır.

 

Ferec, bir kuşun kafeste özgürlüğü özlemesidir, tüm çabası kafesin bir gün kırılması ve masmavi göklerde saadet melekûtuna kanat açmaktır.

 

Ferec, ölüler içinde diri yaşamak, yarasalar dünyasında kartal olmaktır. Ferec, fuztu ve rabbil Kâbe’nin nihai tefsiri ve anlamıdır.

 

Ferec, sığınmaktır, yüceliştir. Özlemdir, hasrettir, acı ve gözyaşıdır. Ferec, kalbin, kalp sahibine teslimiyeti ve bağımlılık kokan ne varsa onlardan azat oluşu ve insanın sürgün edildiği asıl vatanına tekrar kavuşmasıdır.

 

Ferec, Mekke’den Yesrib’e hicrettir. Medine’den Mekke’ye fetihle dönüştür. Ferec, Uhud’da Hamza olmak, Hayber’de Haydar, Kerbela’da Hüseyin olmaktır.

 

Ferec, ‘cahildim dünyanın rengine kandım’dan uyanmak ve şehadete âşık olmaktır.

 

Şehit, bir mum misali yanarken, biz onu yandı ve bitti zannederiz ne var ki etrafına toplanan binlerce pervaneyle mum, binlerce can, binlerce âşık yetiştirmiş olur.

 

Şehit şehadetiyle bir Neynevâ daha yaratırken nice Zeynepler ve Seccadlar Ney misali Neynevâ nağmeleri üfler tüm nesillere ve çağlara.

 

Ve Ferec, şehidin aydınlattığı yolda daha azimli yürümektir. Aydınlığı takip etmektir ve 'Allah’u nur ussemavat'a ulaşmaktır.

 

Ferec, şehadet kazandıran ilahi bir nağmedir Mevlana’nın Ney’inden üflenen.

 

Dinle neyden, duy neler söyler sana,

Derdi vardır ayrılıklardan yana.

 

“Kestiler sazlık içinden” der beni,

Dinler ağlar hem kadın hem er beni.

 

Hasret anlatmak için bulmam gerek,

Ayrılıktan parçalanmış bir yürek,

 

Aslı kaybetmişse bir insan, arar,

Asıla dönmek için hep uygun an arar.

 

Kâh dosta yoldaş olup, kâh düşmana,

İnleyip sesler duyurdum her yana.

 

Dost olur zannınca her insan bana,

Bihaberdir gel gör ki, sırrımdan yana.

 

Sırlarım olmaz iniltimden uzak,

Her göz etmez fark, işitmez her kulak.

 

Saklı olmaz birbirinden can ile ten,

Canı her göz görmez, amma ki sen.

 

Bir ateştir ses değildir ney sesi,

Kimde yok ateş, yok olsun böylesi.

 

Sevgiden ağlar, eğer ağlarsa ney,

Sevgiden çağlar, eğer çağlarsa ney.

  

Hem devadır ney denen şey hem zehir,

Bir bulunmaz arkadaştır, hemfikir.

 

Anlatır ney; Aşk-ı mecnunun nedir,

Kanlı bir yoldan haber vermektedir.

 

Müşteri yalnız kulak, dil, söz dedi,

Aşkı mecnun bildi, akil bilmedi.

 

Anlamaz olgun adamdan ham adam,

Söz hem az, hem öz gerektir vesselam.

 

Ferec, Ney’den ayrılık nağmesi dinleyerek Neynevâlı olmaktır.

 

Ferec, velayet makamından Süleyman yüzüğünü almaktır. Parçalanmış bedenden yüzüğü koruyan, sadece bir el kalır, Süleymanî olur.


Kesilen koldan geriye bir âlem kalır, Alemdar olur.


Ey Ferec yoluna adım atmak isteyenler, velayet yüzüğüne ve âlemine sahip çıkarsanız Hüseyin’e Abbas, Ali’ye Süleyman olursunuz.


Gönlümüz Ferec özlemiyle aydınlasın, ellerimiz kesilen ellerden ayrılmasın.

 

 

 

 

Kasım Süleymanî Anısına.

03 Ocak 2021

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
 • Abbas   28-02-2022 21:47

  Yorumumu yayınlayamayacaksınız! Bu ayıp da size yeter. Hiç olmazsa yazımı Sayın Yazar'a ulaştırın da her kesin uyumadığını görsün ve anlasın!

 • Abbas   28-02-2022 21:45

  Ey Gafil! Fereci, Ney’den ayrılık nağmesi dinleyerek Neynevâlı olmak zannediyorsan; bırak Ehli Beyt muhabbetini ve Ehli Beyt ilmini git Mevlevi hanede dön sağa, dön sola nereye varacağını Allah bilir ancak Beheşt'e varamayacağın kesin! Allah seni ıslah etsin! Alim şaşarsa Alem şaşar! Şaşarım İmamî Zaman'dan haberdar olup da gafletten kurtulamayana!

 • Mehmet Yıldırım   26-05-2021 15:46

  DÜNYAYA ŞAŞI BAKMAK! Dünyada en değerli şey ilimdir. İlime sahip olan akıllı insan, Allah'ın rahmetine ulaşmaya çalışan kişidir. Diğer çabalar için uğraşan insanlar ise gaflettedir. En gafil insan ise "Sıratul Mustaqiym" yolunda gittiğini zannederken sefeyhlere özenen kişidir. Ondan da gafili alimlik sıfatı ile talebelerine ve kendisini izleyenlere sapık, yanlış kodlar ve bilgiler yükleyendir. Anlayana selam olsun! Allah, EhliBeyt ve 12 İmamın yolundan ayırıp da sefeyhlerin yoluna düşürmesin İnşaallah! Allah Ehli Beyt sevenleri de saptırıcılardan ve sefeyhlerin şerrinden korusun!

 • Zehra Hekimoğlu    20-03-2021 01:23

  Hocam her sözünüz bir aleme götürüyor insanı. Ama en güzeli "Kesilen koldan geriye alem kalır Alemdar olur." buydu Allah razı olsun.

 • Leyla Akar    04-01-2021 21:43

  Selâm aleykum hocam, dünyamızın içinde bulunduğu burhanlı günleri anlatan çok anlamlı bir paylaşım olmuş. Hz Hüseyin'as kerbelada asura günü karşı taraftaki zalimlere bir konuşmasında "siz benim kim olduğumu biliyormusunuz?hz.peygamberin saa oğlu hz fatımanın sa evlâdı yım beni tanıyan tanır diye konuştu "ben neden bu örneği verdim Şehit H.Kasim Süleymani yi tanıyan tanıyor.Basireti kapalı olana ise ne kadar anlatsan anlamaz.cunku o kalbiyle ve akliyla bakmiyor.Rabbim ruhunu şat etsin ve onun yol uzundan izinden gitmeyi Ali sıalarina nasip etsin inşallah. Tek ve yüce olan allah cc sahibel zaman af zuhurunu tez etsin ve bizleri ona zemine hazırlayan gerçek muntezirlerden etsin inşallah. Allah'a emanet ol