22 Ekim 2020 Perşembe Saat:
00:25
16-07-2018
  

Neden Kadın Peygamber Yoktur?

Yeryüzünde Allah'ın velayet makamına ulaşmak yolunda kadına-erkek ayrımı yoktur...

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Soru:


124.000 Peygamber ve masumlar içerisinde neden sadece bir kadın vardır?


Cevap:


Öncelikle masumlar içerisinde sadece kadın olarak Hz. Zehra'nın (s.a) olduğu sözü doğru değildir. Hz. Zehra (s.a) dışında başka bir kadının masumiyet makamında olmadığı kesin değildir. Zira bu görüşü destekleyecek ve Hz. Zeynep (s.a) ve Hz. Masume (s.a) gibi kadınların masum olmadıklarına dair elimizde bir delil yoktur.


Ama 124.000 Peygamber içerisinde bir tek kadının bile bulunmamasının sebebine gelince; Nübüvvet ve Risalet makamı bir icra makamıdır ve beden gücü olarak bu icra makamını ifa edecek kapasite erkeğe mahsustur.


Kadının Peygamber olamamasının asıl nedeni, Nübüvvet ve Risalet makamının icra yönünün olmasıdır. Peygamberlik toplumla iç içe yaşamayı gerektirir. Bu ise kadının tüm camia ile haşir neşir olması hatta savaşta ve barışta ordu komutanlığı makamını bile üstlenmesi anlamına gelir. Böyle bir vazife kadın için çok zordur.


Elbette bu, Peygamberlerin hepsi erkek olduğundan manevi kemal sadece erkeklere özgüdür anlamına gelmez. Nübüvvet ve Risalet makamını destekleyen faktör, Velayet makamıdır. İnsanın yaratılış hedefi ve arzulanan kemali, yeryüzünde Veliyyullah (Allah'ın Velisi) olabilmesidir. Bu nedenle yeryüzünde Allah'ın velayet makamına ulaşmak yolunda kadın-erkek ayrımı yoktur.

 

Velayet makamı sadece erkeğe has bir konu değildir. Kadın ve erkek her ikisi de Allah'ın veli kulu olabilirler. Hz. Asiye, Hz. Meryem, Hz. Zehra, Zeynep ve Hz. Masume gibi büyük kadınlar bu âlemde yaşamışlardır. Bu yüce kadınlar, itaat ve ibadet vesilesi ile velayet makamına ulaşmış olabilirler.
 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler