30 Haziran 2022 Perşembe Saat:
07:20
04-09-2018
  

Necef’te Güzel Şeyler Oluyor + FOTO

Sınır komşumuz olan Irak’ın güzel bir şehridir Necef.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Saddam gibi despot bir diktatörün yıllarca dışladığı bir şehir olan Necefu’l Eşef, tarih boyunca birçok hükümetin gözde noktalarından birisi olmuştur. Irak’ın İran’a saldırmasının ardından sekiz sene Saddam tarafından baskıya maruz kalan ve bazen de büyük yaptırım ve baskınlara şahit olan Mukaddes Necef şehri, Birinci Körfez Savaşı ile yine yoksulluğa itilmiş ve 2000’lerin başında başlayan Amerikan saldırıları sonrasında bir hayli acı çekmiştir.

 

Fakat tarihi geçmişi ve doğal güzellikleri ile huzurlu bir ortamda gidilecek şehirler arasında kendisini bir anda ilk sırada bulabiliyor Necef. Tarihte çok sayıda devletin kurulup yıkıldığı bir bölgede kurulu olan ülkenin Necef şehrinde birçok tarihi ve dini sembol bulunuyor.

 

Osmanlı ve Safavi gibi bölgenin iki büyük imparatorluğu tarih boyunca şehrin dokusunda değerli izler bırakmış. Ama Necef’i Necef yapan elbette Hz. Ali Efendimizin o toprakların bağrında yatmasıdır.

 

Gidenler iyi bilir, Necef şehri yaz aylarında tahammülü oldukça zor bir sıcaklığa sahiptir. Hava sıcaklığı bazen 50 dereceyi dahi görmektedir. Hal böyle olunca da bu topraklardan çok fazla verim alınamamaktadır.

 

Ama son zamanlarda İmam Ali Türbesi’nin bu konudaki faaliyetleri meyvelerini vermeye başladı.

 

Aşağıda Harem-i Alevi tarafından faaliyetlerine başlanan zirai faaliyetleri görebilirsiniz:

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler