05 Temmuz 2022 Salı Saat:
21:56

NATO’da 70 Yılımız Geçti!

22-02-2022 17:40


 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye Kuzey Atlantik Anlaşması örgütü yani kısa adıyla NATO’ya 1952 yılının Şubat ayında kabul edildi. NATO güya bir savunma örgütü olarak kuruldu. Ama güya (!).

 

Türkiye bugün olduğu gibi iki dünya arasında sınır ülkelerden biridir. Sovyet’lerin komşusuydu ama Amerika’yı temsil eden Amerika’nın ve Batı çıkarlarının koruyucusu askeri bir örgütün içine girmiştir. Üstelik bu örgüt Türkiye’yi her daim düşman bellemiştir.


Dünyayı kana bulayan bu kirli düzeneğin nasıl parçası olduk?

 

Avrupa Birliği üyeliğinde de olduğu gibi önce “talep” yaratılmıştı. NATO Batı medeniyetinin simgesiydi. Onun bir parçası olunmalıydı! 1950 yılı Amerikalı misafirlerin biri gidiyor biri geliyordu. Amerikalı senatörler Türkiye’ye akıl hocalığı yapıyordu. Bu hissiyattaki Türk hükümetine ‘Kore’ye asker yollamak NATO’nun anahtarı’ olabilir demişlerdi ve Mehmetçik, Birleşmiş Milletler komutasında savaşmak üzere Güney Kore’ye doğru yola çıktı… Kurtuluş Savaşı verdiği Batılı ülkelerle artık aynı saftaydı, emperyalizmin ikiye böldüğü bir ülkede, Kore’de taraf olmuştu. Amerika için ölecek, Amerika için binlerce kilometre ötede öldürecekti. Bunun ödülü, Amerika’nın Türkiye’de üslenmesiydi.

 

Türkiye’yi yönetenler ‘vermek’ üzerine kodlanmış gibiydiler. Sadece 30 yıl önce ‘hürriyetini karakteri sayan’ bir milletin aydınları, yöneticileri Amerikan himayesine şapka çıkarmıştı. Bu zevat birden NATO’cu olmuştu. Öyle bir propaganda makinesi çalışıyordu ki Amerika için şarkılar besteleniyor, sabah akşam Hollywood filmleri seyrediliyordu. 1950’ler bu ülkenin ters yüz edildiği yıllardı. Türkiye ‘küçük Amerika’ oluyordu! Amerika, NATO’yu kullanarak Türkiye’ye yerleşti.

 

NATO uluslararası bankerlerin, silah baronlarının, petrol krallarının çıkarları doğrultusunda güç göstermekteydi. Kurulduğu 1949 yılından itibaren gizli örgütler kurdu, örtülü operasyonlar yaptı. 1991’e kadar güya komünizme karşı dünyayı korudu. 1990’da Sovyetler ve Doğu Bloku tarihe karıştı. Varşova Paktı dağıldı. NATO hemen yeni düşmanlar buldu; ‘yeni stratejisini’ 1991’de açıklamıştı. Komünizm bitti ama tehditler sürüyor demişti: Yani Amerika’nın sevmediği her ülke tehditti. Kendi denetiminde olmayan ülkeler tehditti… Kısacası NATO Amerika demekti. Amerika’nın yanında ya da ona karşı devletler vardı ve NATO Amerika’nın karşıtı olanlara haddini bildirirdi. Yeni dünya düzenine yani emperyalizme direnen devletler şer ekseninde ilan edilecek ve ‘yeni komünist’ onlar olacaktı. Bu devletler ne tesadüf, enerji kaynakları ve enerji yolları üzerinde bulunan devletlerdi. Irak’tı İran’dı, Suriye’ydi, Venezuela’ydı… Çin’in burnunun dibindeki Afganistan’dı… 1997’de NATO Rusya’yı çevreleyecek şekilde yeniden konuşlandı.

 

Bush da Obama da göreve gelir gelmez dünya hâkimiyeti için Orta Asya ve Doğu Akdeniz’de hâkim olmamız şart demişlerdi. Önce Irak-Afganistan savaşı için bahaneler yaratılmış, ardından ‘Turuncu Darbeler’ tezgâhlanmıştı. Sonrasında Kuzey Afrika’da kanlı bahar hareketleri başladı. 2000 ile 2015 arası böyle geçti ve tüm bu hareketlilik Orta Asya, Kafkaslar ve Akdeniz’de yer aldı.

 

Bakın, tarihe tanıklık ediyoruz. Her şey gözümüzün önünde oluyor. Biden, “13 yıl önce genişlemeliyiz!” demişti. Bugün Ukrayna’yı, Gürcistan’ı NATO’ya alacağız diyor.

 

NATO kurulurken Rusya’ya karşı bir Orta doğu federasyonu planlanmıştı. Bu federasyon içinde Türkiye, Pakistan ve Afganistan ve İran olacaktı. Amerika, bir İslam federasyonu istiyordu. Bir İslam ordusu kurulmalı ve Türkiye, askeriyle Avrasya’da vurucu güç olmalıydı.


Bu coğrafyayı birbirine katmaya çalışan, ülkelerde darbeler düzenleyen, ülkeleri silahlarla çevreleyen, savaş baronlarının yönettiği bir sistem içindeyiz. Başını Amerika’nın çektiği bir karanlık düzenek bu! NATO da onların oyuncağı, birleşmiş milletler de… “Uluslararası Camia” diye bir laf uydurmuşlar. Libya’da, Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, Yemen’de, Filistin’de o camianın yediği haltlar ortada!

 

Ruslar geçen gün “Anglosakson’lar tıkandı savaşa ihtiyaçları var.” dedi.

 

Doğru…

 

Bugün geldiğimiz noktada bu yaşananlar mutlaka hatırlanmalı! NATO oynanan tüm kirli oyunların ortasında ve Türkiye çevrelenen coğrafyada!

 

Genç kardeşlerim, NATO’culuğu savunanlara belgelerle cevap verin!

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !