17 Ocak 2022 Pazartesi Saat:
12:19
19-08-2020
  

Muharrem Ayı Merasimleri İçin Alınacak Tedbirler

Ehlibeyt Âlimleri Derneği (Ehla-Der) / İstanbul - Ağustos / 2020

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Bismillahirrahmanirrahim

 

Selam olsun Hüseyn’e.

Selam olsun “Yâdigâr-ı Nübüvvet”e.

Selam olsun “Şems-i İmamet ve Velayet”e.

Selam olsun Resul gülzârının gülüne.

Selam olsun Aliyyel-Murteza'nın göz nuruna.

Selam olsun Fatımat-üz Zehrâ'nın canına, ruhuna.

Selam olsun özgürlerin babası, şehitlerin efendisine.

 

Bu yıl bir kez daha Resul ve Âl-i Resul’ün sevdalıları, Hüseyn âşıkları, Ehl-i Beyti, Kerbela'yı, Aşura'yı, Hüseyn’i Kıyam'ı, hedeflerini, mesajlarını anmak, anlamak, tanımak ve tanıtmak, nübüvvet ve velâyet makamına olan kadirşinaslık borcunu eda etmek için dünyanın dört bucağında, meydanlarda, mescit ve mabetlerde, Hüseyniyelerde bir araya geleceklerdir.

 

Allah'a sonsuz hamd-ü senalar olsun ki aradan tam on dört asır geçmesine rağmen, Âşûra, Kerbela ve şanlı Hüseynî kıyam, henüz sanki dün olmuş gibi canlılığını korumakta ve bütün insanlara, insanlık, şeref, özgürlük, yiğitlik, iman, izzet ve şehadet dersi vermektedir.

 

İmam Hüseyn’in, henüz İnsanlığa verecek çok şeyi var hiç şüphesiz. Kıyamete kadar da Allah’ın izniyle bu böyle devam edecektir. Evet, ceddi Resulullah (s.a.a) onun hakkında "Hüseyin bendendir, ben de Hüseyin'den" ve "Hüseyn hidayet çerağı ve kurtuluş gemisidir." buyurmamış mıydı?

 

Bildiğimiz gibi bu yıl “Korona Virüs” salgını nedeniyle bütün dünya özel bir durum yaşamaktadır. Bu yüzden biz Ehlibeyt dostları da bir taraftan Hüseyni davayı zinde tutmamız ve bu İlahi mektep hakkındaki görevlerimizi ifa etmemiz gerekirken, diğer yandan bu uğursuz salgın nedeniyle insani ve şer’î görevlerimizi de ihmal etmemeliyiz. Bu doğrultuda Ehlibeyt Âlimleri Derneği olarak Taklit Mercileri’mizin de direktifleri doğrultusunda bu iki görevi yan yana nasıl ifa edeceğimiz yönünde aşağıdaki tavsiyeleri bütün halkımıza ve camiamıza iletmeyi bir görev addediyoruz:

 

1- Bu matem günlerinde her şeyden önce evlerimizi adeta bir “Hüseyniye”ye çevirmemiz gerekir. Hem kendimiz ve hem de ev halkımız Muharrem’i, Hüseynî matem ve hüznü ve Hüseynî hatıratı iliklerimize kadar hissetmeli, Hüseynî mesajları kalbimize ruhumuza işlemeliyiz. Özellikle anne babalarımız, çocuklarına ve aziz gençlerimize çeşitli vesilelerle İmam Hüseyn’i, mektebini, hedeflerini ve mesajlarını daha iyi tanıma imkânı sağlamalı ve bu konuda hiçbir çabadan geri durmamalıdırlar.

 

2- Cami ve Hüseyniye’lerimizde düzenlenecek merasimleri imkân olan yerlerde avlu ve açık alanlarda düzenlemeye öncelik verilmelidir. Olmayan yerlerde ise merasimleri kısa tutarken, sosyal mesafe, maske ve hijyene azami ölçüde dikkat göstermeliyiz.

 

3- Bütün Taklit mercilerimizin direktifleri ve fetvaları uyarınca pandemiyle ilgi yetkililerin tavsiye ve direktiflerine özenle uymak, hem dini, hem de insani bir görevdir, bunu kesinlikle unutmamalı ve ihmal etmemeliyiz.

 

4- Düzenlenecek merasimlerde kuralların titizlikle uygulanması için mutlaka görevliler belirlenmeli ve katılımcılar, yönlendirilmeli, denetlenmeli ve sık sık uyarılmalıdır.

 

5- Muharrem boyunca, camiamıza ait TV kanallarımız ve sosyal medya ağları çok iyi ve organize bir şekilde kullanılmalı ve bu platformları adeta bir Hüseyniye’ye çevirmeliyiz. Hüseyni Kıyam’ı, kahramanlarını, hedeflerini ve mesajlarını en güzel ve en etkileyici kalıplarda özgürlük, adalet, insani ve ilahi değerlere talip gönüllere ulaştırmaya çalışmalıyız.

 

6- Bu doğrultuda vazifelerimizi ifa etmeye çalışırken yine mektebimizin ve Taklit Mercilerimizin kesin emri ve direktifleri doğrultusunda vahdet çizgisinden asla çıkmamalı ve ümmetimizin ve ülkemizin birlik ve beraberliğine zarar verecek her türlü söylem ve eylemden uzak durmalı ve aykırı davranmak isteyen gafillere asla fırsat vermemeliyiz.

 

Allah-u Teâla bizleri İmam Hüseyn’in nurlu ve onurlu mektebinden, yolundan ve hedeflerinden ayırmasın ve görevlerimizi hakkıyla yerine getirme, azim ve cesaretini, feraset ve basiretini inayet buyursun. Amin!

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler