17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
00:38
29-12-2020
  

Mısır İdari Mahkemesi Hadis İncelemelerine Sansür Getirdi

Ahmed Abdumahir el-Ezher Şeyhi aleyhine dava açarak, Nebevî hadislerin toplandığı kitapların, özellikle Sahih Buharî'nin içeriğini "yeniden gözden geçirmesini" istemişti.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Ehl-i Sünnet dünyasının otoritelerinden birisi sayılan Mısır el-Ezher Üniversitesi’nin Sahih-i Buharî’yi tekrar gözden geçirip düzenleme talebi Mısır İdari Mahkemesi tarafından reddedildi.

 

el-Ezher Şeyhi’nin Sahih-i Buharî’de bulunan hadislerin içeriğini inceleme ve kamuoyuyla paylaşma talebi dün (28.12.2020) Mısır İdari Mahkemesi tarafından ‘inanç değerlerinin şüphe altına girebilme ihtimali’ kararıyla reddedildi.

 

Mısır İdari Mahkemesi verdiği kararda şunları öne sürdü:

 

"Hiç şüphesiz Sahih-i Buharî adlı eser Allah Teala’nın kelamı olan Kur’an-ı Kerim’den sonra en muteber kitaptır. İnceleme ve gözden geçirme içerikli bu tür taleplerin amacı öncelikle ümmetin değişmez ilkelerinde şüphe uyandırmak, fitne yaratmak ve 'dini mirası yeniden gözden geçirmek' bahanesiyle tertemiz peygamber geleneğini bozmaktır."

 

Mısır’ın tanınmış hukuk danışmanı ve İslam düşünürü olan Ahmed Abdumahir’in yaptığı uzun çalışmalardan sonra el-Ezher Şeyhi’ne; özellikle Sahih-i Buharî’de yer alan ve Allah Resulüne nispet verilen hadislerin tekrar gözden geçirilmesi ve ayıklanması konusunda bir teklifte bulunmştu.

 

Mahir bu konu hakkında şunları söylemişti:

 

“Bu kitaplarda geçen hadisler şaibe ve yanlışlıklarla dolu. İslam’ın ruhu ve mahiyeti ile taban tabana zıt içerikler barındırmakta ve maalesef şiddet ve aşırıcılığa teşvik ediyor.”

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler