27 Ekim 2020 Salı Saat:
14:04
16-06-2015
  

Meşru Müdafaa Hakkımızı Kullandık!

İsrail'in raporunda her genç erkek savaşçı sayılarak aralarındaki siviller göz ardı ediliyor...

Facebook da Paylaş 

İsrail İçişleri Bakanlığı geçen yıl Temmuz ayında başlayan ve 50 gün süren Gazze saldırılarının 'hukuka uygun' olduğunu savundu. 551'i çocuk, 299'u kadın toplam 2000'den fazla sivilin öldüğü saldırılarla ilgili raporu yayınlayan bakanlık, "Dışardan bakanlara apaçık sivil hedeflerin ayrım gözetkemsizin vurulduğu yönünde intiba bıraksa da sivil gibi görünen askeri hedeflere yönelik saldırılar meşrudur. Çünkü bunlar terör örgütlerinin askeri operasyonlarının bir uzantısıdır" iddiasında bulunurken 2 bin'den fazla sivilin hayatını kaybetmesine 'talihsizlik' demekle yetindi.

Resmi ziyaret kapsamında Kudüs'te bulunan Polonya Dışişleri Bakanı ile yapacağı görüşme öncesinde basın açıklamasında bulunan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail'in 2014'te Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılara ilişkin rapor hakkında konuştu. Netenyahu, "Rapor, kesin surette tüm Gazze savaşı boyunca yürütülen askeri eylemlerimizin uluslararası hukuka uygun olduğunu gösteriyor. Ordumuz, meşru müdafaa hakkını kullanıyordu" dedi.

 

İsrail'in BM raporu öncesi yayımladığı Gazze saldırıları hakkındaki raporu eleştireren Hamas ise yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in rakamlarla oynayıp uluslararası adaleti yanıltmayı hedeflediğini söyledi.

Açıklamada, "İsrail'in raporunda, savaşta hayatını kaybedenlerin yüzde 44'ünün Hamas ve Filistinli direniş gruplara bağlı savaşçılar olduğu iddia ediliyor. Bu gerçeğe uygun değil. Savaşçıların oranı yüzde 20'yi geçmiyor. Ayrıca gerek sivil, gerek asker, şehit olan herkesin adı biliniyor. İsrail'in raporunda her genç erkek savaşçı sayılarak aralarındaki siviller göz ardı ediliyor.

51 gün süren saldırılar sırasında İsrail verilerine göre 4 sivil hayatını kaybetti. Onlar da atılan roketlerin hedefi dikkatli belirleyememesi sonucu ölmüş. İsrail'in gelişmiş füzeleri ise Gazze'de yüzlerce insanı öldürdü. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun uluslararası hukuka dikkat ettiği yönündeki iddiası, işlediği suçların vahşetini arttırdı" ifadelerine yer verildi.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler