05 Temmuz 2022 Salı Saat:
03:09

Manevi Temizliğin Bir Basamağı: Abdest

03-07-2021 19:44


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Enes b. Malik’ten rivayet edilen bir hadis-i şerifte Efendimiz (sav) şöyle buyuruyor:

 

“İlim aramak her Müslüman üzerine farzdır.”[1]

  

Hepimizin bildiği üzere Müslüman her zaman bilinçli olmalıdır. Dini ile alakalı her şeyi bilmeli, bilmeyenleri uyarmalıdır ve bu bildiklerini hayatında tatbik etmelidir.

 

Hayat su gibi akıp gitmekte insan da bu akıntıya kapılmış durumdadır. Ne yazık ki şuan toplumsal ahlakın çökmüş olduğu bir dönemin ortasındayız, kendimizi en çok korumamız gereken dönemdeyiz ama kimse buna yaklaşmıyor. Daha doğrusu bilmiyor; bilmediği için de tabiri caiz ise ot gibi bir yaşam sürdürüyor.

 

Peki, bunun sebebi nedir? Efendim! Cevap gayet açık ve net insanların kafasında ki islam, şeriat, cihad, namaz kavramlarının içini boşalttılar insanlar bu konuda geriledi.

 

Şimdi artık yapılması gereken en önemli şey zaman daha da geçmeden kendimizi ilme vermektir.

 

“Dinin direği olan namaz” için gerekli olan en önemli şey abdesttir. Abdest içinde taharet büyük önem arz etmektedir. Tahareti sağlam olmayanın abdesti sağlam olmaz, abdesti sağlam olmayanın namazı olmaz.

 

Kıymetli kardeşim, unutma ki yüce Allah hiç bir ameli boşu boşuna emir buyurmaz. Allah’ın her emrinin ve yasağının bir hikmeti vardır. Hikmetleri araştırmak, sebeplerini bulmak mümini asıl kimliğine kavuşturur. Bir hadis-i kudside geçen şu ibareyi örnek vermek isterim; “Ben saklı bir hazineyim, bulunmak murad ederim.” ameli ve şekli ibadetler bu hazineyi bulma yolunda önemli vesilelerdendir. Ama şunu bilmek lazım ki sadece ibadetin şekli yapılması yetmez, o ibadetin hikmetini bilmek de lazımdır.

 

İbadetlerin bizim yaşantımızı değiştirmesi lazım, bizi yetiştirmesi lazımdır. Biz de bugün konumuz gereği abdestin hikmetini işleyeceğiz bu ibadet ne hikmetler barındırır bu konuya gönül penceresinden bakmaya çalışacağız.

 

Abdest, kulun sadece namaza şekli hazırlanması değil, gönül huzurunu da sağlayan bir ibadettir. Bir hadis-i şerifte Efendimiz (sav) öfkelenme anında abdest almaya teşvik etmiştir. Bu ibadet Müslümana maddi ve manevi bir güç verir öfkesine, nefsine hâkim olmayı hatırlatır ve bu ibadet sonunda namaz için cismen ve ruhen hazır olmuş olur.

 

Tekrar yine abdest alan bir Müslüman maddi kirlerden temizlendiği gibi, manevi kirlerden de temizlenir zira bir hadis-i şerifte geçtiği üzere abdest alan bir müminin uzuvlarından akan suların onun günahlarını akıttığı müjdelenmiştir.

 

 

 

 

 

 


[1]  İbn-i Mace

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Aynur   17-07-2021 03:14

    🍃Bismillahirrahmanirrahim.🍃 Allah razı olsun. Allah ilminizi artırsın hocam🤲