21 Ekim 2021 Perşembe Saat:
05:26
20-11-2012
  

Malatya Mevlana Camiinde Muharrem Kareleri

Malatya Mevlana Camii`nde her akşam Muharrem ayı matem programları yapılmaktadır.

Facebook da Paylaş

 

Cemaat namazını müteakiben başlayan matem programında minbere çıkan camii hocası ş. Ali çalar, İmam Hüseyin'in (a.s) Kerbela kıyamından alınabilecek derslere değinerek şunları söyledi;

“İmam Hüseyin'in (a.s) bizlere anlatmak istediği zulme karşı dik ve onurlu bir duruş sergilemenin insani ve İslami bir erdem olduğu gerçeğidir. Kemalin zirvesinde olan Hz. Hüseyin (a.s) sünneti Nebevi'nin öldürülmek istendiğini, bidatlerin çoğaldığını görmüş ve kurumaya yüz tutmuş İslam ağacının yeniden yeşermesine sebep olacak tek şeyin kendisinin ve İslam'ın yiğit neferlerini kanları olduğunu idrak etmişti.

Kerbela kıyamından alabileceğimiz en önemli derslerden bir diğeri, iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak vazifesinin ne kadar önemli olduğudur.

İmam Hüseyin'in (a.s) Kerbela mektebinden okuyabileceğimiz bir diğer ders ise İslami değerlere verilmesi gereken önemdir. İmam Hüseyin (a.s) Kabe'nin hürmetini korumak için Mekke'yi terk etmiştir. Namaz kılmak, Kuran okumak ve Allah'la münacat etmek için şahadetinden bir gün önce bile düşmandan bir gecelik zaman istemiştir. Aşura günü ise öğle namazını cemaatle kılarak namazın önemini insanlara göstermiştir.”

Konuşmanın ardından Türkçe ve Farsça sinezeniler okunup ağıtlar yakılarak Hz. Hüseyin'e (a.s) ve ashabına yas tutuldu.

Bu sene camii cemaatine katılmış olan Afganistanlı Hz. Hüseyin (a.s) aşıklarının kendi dillerinde okuduğu sinezenileri programa başka bir güzellik katmış, Hz. Hüseyin aşkının toprak, renk ve dil farkı gözetmeksizin evrensel bir olgu ve gerçek olduğunu bir kez daha göstermiştir.


Ehlader Kültür-Araştırma

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler