27 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
03:15
21-11-2012
  

Malatya Mevlana Camiinde 6 Muharrem

Muharrem ayının 6. gecesinde Ehlibeyt âşıkları Mevlana camiyi doldurdular. Yoğun ilginin yaşandığı Muharrem ayı programları camilerin Müslümanlar için arz ettiği önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Facebook da Paylaş 

Mevlana camiinde yapılan yas programı ş. Ali çalar hocanın imamlık ettiği akşam namazı ile başladı. Namazın ardından kürsüye çıkan ş. Ali çalar konuşmasında şunları söyledi:

"Dün akşamki konuşmamızda Kerbela kıyamından çıkarılacak derslerden birkaçına değinmiştik. Bu akşam konunun devamı olarak Hüseyni Kıyamdan çıkarılacak derslere devam etmek istiyorum. Bu derslerden bir diğeri insani değerler ve insan sevgisidir.

İmam Hüseyin (a.s) ister kendi ailesine mensup olsun ister farklı aileden olsun savaş meydanına giden her ferdi kucaklar ve ona ilgi gösterirdi.  Herkese sabırlı olmalarını nasihat ederdi. Savaş meydanında yaralanan veya şehit düşen her yiğidin yanına gider, başını dizlerine koyar, öper ve onun için gözyaşı dökerdi.

Meydanda babası şehit düşmüş yetim çocukları kendi çocuğu gibi severdi. Saçlarını okşar, babalarının yokluğunu hissettirmemeye çalışırdı.  Ehlibeyt'ine ve diğer kadınlara sabırlı olmalarını, yüksek sesle ağlamamalarını buyururdu.

Hz. Hüseyin'in (a.s) aşk ve terbiye medresesi olan Kerbela'sından çıkarabileceğimiz bir diğer ders, Peygamberin Ehlibeyt'ine karşı edep ve terbiyenin nasıl olması gerektiğidir. Bunun için Hz. Ebulfazl'ın (a.s) davranışlarını örnek gösterebiliriz. Zira Hz. Ebulfazl (a.s) Hz. Hüseyin'den (a.s) izin almadan hiçbir şekilde hareket etmezdi. Hatta babası Hz. Ali (a.s) gibi düşmanın kalbine yürümek ve kendisini bekleyen Peygambere kavuşmak için sabırsızlanmasına rağmen Hz. Hüseyin (a.s) izin vermediği müddetçe savaş meydanına inmemişti.”

Sohbetin sonunda Hz. Zeynep (s.a) ve Hz.Rugayye'nin (s.a) musibetlerine değinen ş. Ali çalar okunduğu ağıtlarla Ehlibeyt âşıklarının gönüllerini bir kez daha kerbela ateşiyle tutuşturdu.

Türkçe ve Farsça sinezenilerin okunmasından sonra program dualar eşliğinde sona erdi.

Ehlader Kültür-Araştırma

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler