21 Ekim 2021 Perşembe Saat:
05:07
26-11-2012
  

Malatya'da Aşura Merasimi

Malatya'da Aşura Merasimi

Facebook da Paylaş

 

Hz. Hüseyin'in (a.s) ve yetmiş iki sahabesinin Kerbela çölünde mazlumane şahadetlerinin yıldönümü münasebetiyle Malatya'da ki Caferiler, yas ve anma programı düzenlediler.
 
Belediye konferans salonunda düzenlenen programa Malatya'dan ve çevre illerden gelen Ehlibeyt (a.s) aşıkları katıldı.
 
Program Malatya Mevlana Camii  hocası ş. Ali çalar'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
 
Camii Dernek Başkan Yardımcısı Mehmet Kocaaslan'ın açılış konuşmasından sonra, Alevi dedesi Hasan Meşeli Ehlibeyt'in (a.s) ve özellikle İmam Hüseyin'in (a.s) faziletlerine değinerek insanların saadetinin Ehlibeyt'e (a.s) sığınmakla kazanılabileceğini söyledi.
 
Ardından kürsüye davet edilen Afganistan'lı ş. şücai,  İmam Hüseyin'in (a.s) kıyamının felsefeleri üzerine kısa bir konuşma yaptı.
 
Programa İzmir'den davet edilmiş olan ş. Rahman Karanlık'ın aydınlatıcı ve bilgilendirici sohbetiyle devam edildi.
 
ş.Rahman Karanlık konuşmasında, Hz. Hüseyin'in (a.s) şahadetinden ümmetin ders çıkararak Müslümanların vahdetini zedeleyecek şeylerden kaçınmasını, bunun için de İmam Hüseyin'in (a.s) kıyamını iyi anlamak gerektiğini söyledi.
 
ş.Rahman Karanlık sohbetinin devamında, İmam Hüseyin'in (a.s) şahadetinde sanki sadece Kufe'liler sorumludur gibi bir düşüncenin doğru olmadığını ve bu olayda İmam Hüseyin'e (a.s) ve yaranına yardım etmeyen, Medineliler, Kufeliler, şamlılar, Yemenliler, Mısırlılar, Basralılar ve o zamanın tüm Müslümanları mesuldür dedi.  
 
Progaramın devamında İstanbul'dan Aşura matem ve yas programına katılan ş. Alican Görel, yürekleri dağlayan ve insanları Kerbela'ya götüren mersiye ve sinezenleriyle progaramın maneviyatını artırdı.
 
Program Ehlibeyt aşıklarınca okunan sinezenilerle son buldu.
 
 
Ehlader-Kültür/Araştırma
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler