31 Mayıs 2020 Pazar Saat:
02:40
14-06-2017
  

Kur’an-ı Kerim Göbek Altında Tutulmaz mı?

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin; Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için.

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Alemlerin Yaratıcısı tarafından bizlere bir kurtuluş rehberi olarak sunulan Kur'an-ı Kerim hakkında  toplumların birçok farklı davranış şekilleri vardır.

 

Kimi toplumlar, Kur'an'ın kendi dillerinden olması ve ilk eğitimlerini o mukaddes kitaptan almaları hasebiyle; onu hayatlarının her devresinde pratik bir şekilde kullanmaktadırlar.

 

Bizim gibi bin bir hile ve kurnazlıkla Kur'an'dan koparılmış toplumlarda ise Kur'an'a karşı bir dokunulmazlık yaratılmış ve günlük hayattan soyutlanmıştır. Neticede de; güzel elişi kılıflarla odaların en yüksek köşelerinde yer bulmuştur kendisine... Hatta Merhum Merhum Akif konu hakkında şunları söyler:

 

Ya açar Nazm-ı Celil’in, bakarız yaprağına,

Yahud üfler geçeriz bir ölünün toprağına.

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin;

Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için.

 

Kur’an-ı Kerim’i göbek altında tutmayı, yere koymayı yasaklayan her hangi bir ayet veya bir hadis bulunmamaktadır. Fakat toplumumuzda Kur’ân, ekmek vs. gibi şeyleri göbek altında tutmak, onlara saygı açısından hoş görülmez ki bu, yanlış bir davranış değildir. Bu toplumsal bir algıdır. Kur'an'ın halk ve ulema gözündeki değerini gösterir. Ama bu ihtiramın bugünkü haline gelmesi de yürek yaralayıcıdır. 

 

Kur’ân’a karşı asıl saygı onu okumak, anlamını kafaya yerleştirmek ve yüklenen görevleri yerine getirmektir. Bunu yapmadıktan sonra ne yaparsak yapalım, Kur’ân’a karşı görevimizi yapmış olmayız.

 

Kur’an-ı Kerim Allah kelamı olduğu için, saygı duyulması gereken bir kitaptır. Ancak ona duyduğumuz saygı, onu anlamamıza engel olmamalıdır. Kur’an’ı kutsamak, onu saygıyla yüceltmek, sanki onu dünya işlerine bulaştırmamak şeklinde algılanmaktadır. Oysa Kur’an dünyaya ait bir kitap olduğu ve insanların dünyalarını bir düzene koymak için gönderildiği bilinmelidir.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler