25 Mayıs 2019 Cumartesi Saat:
02:43
17-02-2016
  

Kadınlar Hakkında Özel Durumlar

Ayetullah Seyit Ali Hamanei

Facebook da Paylaş

Adetli kadının adak yemeği pişirmesi

Soru- Acaba kadın adet döneminde adak yemeği pişirebilir mi?


Cevap: Sakıncası yoktur.


Adetli bayanın hüseyniye ve dini mekanlara gitmesi

Soru- Acaba adetli kadın; hüseyniye, yas merasimlerinin düzenlendiği yerler, namazhane ve benzeri mekanlara girebilir mi?


Cevap: Hüseyniyeye ve yas merasimine gitmenin bir sakıncası yoktur. Ama camide durma, camiye bir şey bırakma, mescidul haram ve mescidun nebiye girme caiz değildir.


Adetliyken abdest alma

Soru- Diyorlarki adet halinde Kur’an okumak için abdest almak gerekir. Sorum şuki adet abdesti batıl etmiyor mu? O zaman abdest almak veya almamak arasında ne gibi bir fark vardır? Acaba bu abdest sahih midir ve bu abdestin illeti nedir?


Cevap: Adı geçen abdest sahihtir ve adetli kadının bu dönemde namaz vakitlerinde kendisini kandan temizleyip pamuğunu değiştirerek abdest alıp namaz kıldığı yerde kıbleye doğru oturarak zikir, dua, salavat ve Kur’an okumayla meşgul olması sünnettir ve bu haletinde Kur’an okuması mekruh değildir.


Soru- Adetliyken Meşhed'e ziyarete giden kadının hükmünün nasıl olduğunu bilmek isterdim? Acaba İmam Rıza (a.s)’ın mukaddes türbesini ziyarete gidebilir mi?


Cevap: İhtiyatı vacip gereği kümbetin alt kısmında ve kabrin etrafında durmamaz. Ama haremin cami hükmünde olmayan diğer bölümlerinde durmasının bir sakıncası yoktur.


Rahim alındıktan sonra çıkan kanın hükmü

Soru: Hastalık dolayısıyla ameliyat yoluyla rahim alındıktan sonra görülen kanın vacip amelleri yerine getirme açısından hükmü nedir?


Cevap: Eğer içteki yaradan gelen kansa yaradan gelen diğer kanlarla aynı hükümdedir. Eğer böyle değilse bu kan, adet veya istihaze kanı olabilir.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler