08 Ağustos 2022 Pazartesi Saat:
13:34
22-08-2021
  

İzmir'de Lebbeyke Ya Huseyn Nidaları + FOTO

Torbalı - Bayraklı - Konak / İzmir - Ağustos / 2021 - Muharremu'l Haram / 1443

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Ülkemizin birçok ilinde her Muharrem ayında gerçekleştirilen Aşura günü etkinlikleri Ege’nin incisi İzmir’de de Ehl-i Beyt âşıklarının yoğun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

Aşura günü merasimlerinden ilki İzmir Torbalı’da sabahın erken saatlerinde yapılan Aşura yürüyüşüyle başladı.

 

Torbalı, Yeniköy Muhammed Ali Camiî önünde yapılan Aşura yas ve matem merasimi değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Ali Çalar'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

 

Programın devamında kürsüye gelen kıymetli Ehl-i Beyt âlimlerimizden Şeyh Murtaza Ene İmam Hüseyin (a.s) ve Kerbela şehitleri hakkındaki bir konuşma yaptı.

 

Manisa Ehl-i Beyt Camiî hocası Şeyh Ebulfezl Atalay ve Aydın Söke Ehl-i Beyt Camiî hocası Şeyh Ali Ergin Yıldız hocanın da katılmış olduğu merasim, İzmir Bayraklı Ehl-i Beyt Camiî hocası Şeyh Rahman Karanlık'ın sohbet ve mersiyesiyle devam etti.

 

Gençlerin okumuş olduğu sinezeniler ile devam eden matem merasimi, duaların okunması ve ihsan verilmesiyle tamamlandı.

 

Her yıl olduğu gibi bu yılda Kızılay'dan gelen ekip gönüllü kardeşlerimizin kan bağışlarını aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*  *  * 

 

 

 

Şehirdeki bir diğer önemli etkinlik de İzmir’in kalbi Konak Meydanı’nda 22 Ağustos Pazar Saat: 15:00’te gerçekleştirildi.

 

İzmir Bayraklı Ehl-i Beyt Camiî önünden hareket eden İmam Hüseyin âşıkları Konak Meydanı'nda Aşura musibetini andı.

 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma merasimi, değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Rahman Karanlık’ın açılış konuşması ve hemen akabinde yaptığı basın açıklaması ile devam etti.

 

İzmir Konak Meydanı’ndaki programa ilgi oldukça yoğundu. Mersiyelerin okunup sinelerin dövüldüğü merasim sonunda katılımcılara ve Konak Meydanı’nda bulunanlara helva, su, Hz. Hüseyn ve Aşura’yı konu alan tanıtan kitapçıkları dağıtıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

*  *  *

 

 

Manisa Turgutlu İmam Hüseyin Camiî’nde gerçekleştirilen Aşura günü matem merasimine katılım oldukça yoğundu.

 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan matem programı değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Resul Nur hocamızın Kerbela ve İmam Hüseyin’e (as) dair o elim günlerde yaşanan olayları anlattığı konuşmayla devam etti.

 

Turgutlu İmam Hüseyin Camiî Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen “Aşura, Hz. Hüseyin (as) ve Kerbela Şehitlerini Anma” programına Kaymakam Ali Yılmaz, TBMM Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay ve İlçe Müftüsü Fethullah Yavuz da katıldılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler