22 Ekim 2020 Perşembe Saat:
01:04
22-04-2014
  

İslami Hayatta Kadının Rolü

İslamî harekette kadınların rolünün erkeklerden az değildir...

Facebook da Paylaş


Mehr haber ajansının haberine göre,Tahran'da düzenlenen iktisat ve kültür alanında rol ifade eden kadınlar milli zirvesinde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Ruhani Hz. Fatıma'nın (s.a) kişiliğine ve konumuna temas ederek, İslam tealiminde kadın ve erkek hakları alanında ne erkek birinci cins ve ne de kadın ikinci cins olduğunu ve yine kadın ve erkek bir birine karşı durmadığını, bilakis yan yana yer aldığını ve bir birine benzer mevkiye ve insani keramete sahip olduklarını kaydetti.

Ne kadının erkeğe ve ne erkeğin kadına üstünlüğü söz konusu olmadığını belirten Ruhani, İran tarihinde asırlar öncesinde kadınların kendi haklarını elde edebilmek için ayaklandığını ve yücelme yolunu izlediklerini ifade etti.

Kadınların siyaset arenasındaki aktif varlığına da işaret eden Ruhani, kadınların İslamî hareket başladığı ilk günlerden itibaren ilk saflarda yer aldığını ve her yerde erkeklerle omuz omuza İran İslam inkılabının bayrağını omuzlarında taşıdığını vurguladı.

Bugün kadınlar vakar, keramet, şahsiyet ve iffetlerini koruyarak erkekler gibi tüm alanlarda faaliyet yürüttüğünü vurgulayan Ruhani, bir toplumun yarısını oluşturan kesimi unutmak ve marjinalleştirmenin mümkün olmadığını belirtti.

Ruhani, kadınların eşit fırsatlardan ve eşit sosyal haklardan yararlanmaları gerektiğini, İranlı kadınların gelecekte izleyeceği yol için Batılı devletlerin modellerine hacet olmadığını, kadınlar sadece ekonomi ve kültür alanlarında değil, tüm alanlarda etkili olabileceğini vurguladı.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler