17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
12:41
25-10-2017
  

IŞİD Üyeleri Kaçmaya Başladı

Binlerce IŞİD üyesi panik içinde Suriye’den kaçıyor.

Facebook da PaylaşABD merkezli analiz şirketi Soufan Center’in verdiği bilgiye göre, son 2 yılda 33 ülkeye 5.400’den fazla cihatçı döndü.

Şirketin raporunda, “Bu, güvenlik güçleri için büyük sorun oluşturuyor. Ülkeler bu soruna çözüm yollarını bulamadı. Ülkelerine dönen bu kişilerin çoğu hapse giriyor ya da ortadan kayboluyor” dendi.

Soufan Center, ülkelerine dönen militanların eş ve çocuklarının da ayrı bir sorun olduğunu kaydederek, “Ülkeler, onları topluma nasıl entegre edeceğini bilmiyor” dedi.

IŞİD, Irak'taki Ezidi köylerinden Suriye'ye kaçıyor

Irak'ta, Haşdi Şabi'nin çatısı altında yer alan Badr örgütü yöneticilerinden Kerim el Nuri, Sputnik'e verdiği mülakatta IŞİD mensuplarının Irak'ın kuzeyindeki mevzilerini terk edip Suriye sınırına doğru kaçtıklarını belirtti.


Haşdi Şabi, son zamanlarda IŞİD'e karşı birçok başarılı operasyona imza attı. Önce Bac'ın kuzeyindeki Karzark köyü kurtarıldı, şimdi ise Irak'ın kuzeyinde IŞİD'in son ve en güçlü mevzisi kabul edilen Bac kentini almak için çaba sarf ediliyor.

HAŞDİ ŞABİ İLERLİYOR

Çatışmaların aralıksız olarak devam ettiğini aktaran El Nuri, Haşdi Şabi'nin Kahtaniye-Adnaniye yolunu, Sincar bölgesinde Kojo köyünü ve Suriye'ye sınır bölgenin bir kısmının kontrolünü sağladıklarını aktardı. El Nuri, kurtarılan köyde büyük bir hapishane tespit ettiklerini ve IŞİD'in esir Ezidi kadınlara işkence etmek için kullandıkları tahmin edilen çeşitli işkence aletlerine rastladıklarını sözlerine ekledi.

2014 yılından beri ülke genelinde Irak hükümetinin yanında IŞİD'e karşı savaşan, Şii, Ezidi ve Hristiyan milislerden oluşan Haşdi Şabi, IŞİD'e ağır yenilgiler yaşatıyor.

 

sputnik

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler