27 Mayıs 2020 Çarşamba Saat:
12:51
25-04-2018
  

İran Üzerinde Sinsi Bir Oyun

Türbe genişletme çalışmaları sırasında bulunan mumyanın, İran'ın eski şahı Rıza Han Pehlevi'nin kayıp cesedi olduğu iddia edildi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

İran İslam Cumhuriyeti'nde yine oldukça garip şeyler olmaya devam ediyor. Tahran'ın önemli bölgelerinden birisi olan Rey'de Şah Abdulazim-i Hasani Türbesi genişletme çalışmaları sırasında bulunan mumyanın İran'ın 1944 senesinde sürgünde ölen devrik kralı Rızahan olduğu iddia ediliyor.

 

Bundan 92 yıl önce işte tam da bugün (25 Nisan) Rıza Han Pehlevi bir darbe ile İran Şahı'nı devirip kendisini yeni şah ilan etmişti ve çok enteresandır ki; Rızahan'ın kayıp cesedi bir kazı çalışması sırasında geçtiğimiz gün bulundu. Elbette Rıza Han'a ait olduğu konusu yalnızca bir iddiadan ibaret ve bu dahi ülke gündemini bir kez daha değiştirmeye yetti.

 

Başta BBC olmak üzere, Amerika ve Avrupa'dan yayın yapan bir çok medya kuruluşu bulunan mumyanın Rızahan'a ait olduğunu iddia etti. 1979 İslam İnkılabı ile saltanatları son bulan Pehlevi ailesinin hala hak iddia eden sözde veliaht prens Rıza Pehlevi ise bu mumyanın kesinlikle dedesine ait olduğunu ve onun ya kendilerine verilmesi gerektiğini ya da gerçek bir askere yaraşır şekilde törenle defnedilmesini istedi.

 

Şah ve ailesine oldukça öfkeli olan İran halkı, 79 senesinde İslam İnkılabı olunca ve Şah da ülkeden kaçınca soluğu Rey şehrinde almışlar ve darbe ile hükümete gelen Rızahan Pehlevi'nin ihtişamlı türbesini yıkmışlardı. Bu yıkımdan sonra cesedin akibetinin ne olduğu konusunda ise yeterli bilgi bulunmamaktadır. Ama İran resmi kaynakları, bulunan bu mumyanın Rızahan Pehlevi'ye ait olmadığını çünkü defin işlemleri konusunda saray tarafından zapta geçen tutanaklarda mumyanın açıldığı ve İslami usüllere göre kefenlenip defnedildiği yazmakta.

 

İkinci Dünya Savaşı'nda İngiltere ve Sovyetler Birliği'nin İran'ı işgali sırasında sürgüne gönderilen 26 Temmuz 1944’te Güney Afrika'nın başkenti Johannesburg’da 66 yaşındayken ölen Rızahan, Mısır’da mumyalanmış ve Kahire'deki el-Rifa’i Camii'nde uzun yıllar saklanmıştı. Daha sonra mumyası ülkeye Tahran'a getirildi ve Rey'e onun için hazırlanan anıt mezara törenle gömüldü.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler