16 Ocak 2022 Pazar Saat:
21:23
09-08-2012
  

İran'dan Yüreklere Su Serpen Açıklama

Salihi, Ankara ziyareti sonrası ülkesinde Türkiye-İran ilişkilerini yorumlayarak yüreklere su serpti.

Facebook da Paylaş

 

 

 


 İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, bazı konulardaki görüş farklılıklarına rağmen Türkiye ile ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini söyledi. Salihi, Ankara ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken son yaşanan gerginlikleri giderici ve birlik ve beraberliği vurgulayan açıklamasıyla yüreklere su serpti.. ABD'yi sevindiren ve Türkiye-İran yakınlığının önemini vurgulayanları üzen gerginliğe son verilmiş oldu.

Ali Ekber Salihi, TRT'de de yer alan İran devlet televizyonundaki konuşmasında Ankara ziyaretini "zamanında ve yararlı", ikili ilişkileri de "olumlu ve yapıcı" olarak nitelendirdi. Salihi, ''İki ülke, ilişkilerin daha da derinleştirilmesi amacında, tabii ki görüş ayrılıkları da var, ancak bunların ilişkiler üzerinde olumsuz etkisi yok'' dedi.

Türkiye'nin, İranlı bazı yetkililerin açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı ifade ettiğini belirten Salihi, Ankara'nın ülkesine karşı olumsuz bir yaklaşımına şahit olmadıklarını söyledi.

İranlı yetkililerden, açıklamalarında farklı bakış açılarını da dikkate almalarını isteyen Salihi, Türkiye ile dostluk ve yakınlığa önem verdiklerini vurgulayarak ABD kampının neşesini bozdu.

Salihi, Ankara ziyaretinde Suriye'de kaçırılan İran vatandaşlarının serbest bırakılmasının da ele alındığını, Türkiye'nin bu konuda elinden geleni yapacağından emin olduğunu söyledi.

 

FHA

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler