16 Ocak 2022 Pazar Saat:
21:24
06-09-2012
  

İran, Ajan İddialarını Yalanladı: PKK Ortak Sorun

İran'ın casusluk faaliyetleri ve Tahran'ın PKK'ya destek verdiği iddialarıyla ilgili konuşan Ankara Büyükelçiliği sözcüsü, 'İran Türkiye'nin terörle mücadelede bir numaralı destekçisidir' dedi.

Facebook da Paylaş

 

 

 


İran'ın Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Abdülrıza Shaghaghi, Iğdır'da gerçekleştirilen casusluk soruşturmasıyla ilgili olarak kendilerine Türkiye tarafından hiçbir bilgi verilmediğini söyledi. Geçen hafta bir nota vererek Türkiye'den bilgi istediklerini ancak henüz bir yanıt verilmediğini belirtti. İran'ın PKK'ya destek verdiğini de kesin bir dille reddeden Shaghaghi, 'İran Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki bir numaralı destekçisidir. Türkiye-İran ilişkilerini bozmaya çalışıyorlar' diye konuştu.

İran'ın Türkiye'deki casusluk faaliyetleriyle ilgili iddiaları kendilerinin de basından öğrendiklerini vurgulayan Shaghaghi, 'Söz konusu iddialarıyla ilgili olarak, geçen hafta Dışişleri Bakanlığı'ndan bir notayla bilgi istedik. Çünkü biz de haberleri ilk olarak medyadan öğrendik. Söz konusu notamıza hala bir yanıt verilmedi. Hali hazırda Türkiye devletinden bilgi bekliyoruz. Tutuklananlar kimdir, ne zaman tutuklandılar, neden tutuklandılar? Hiçbir konuda bilgi sahibi değiliz' değerlendirmesini yaptı.

'PKK ORTAK SORUN'
Shaghaghi, son dönemde kamuoyunda yüksek sesle gündeme getirilmeye başlanan, 'İran PKK'ya destek veriyor' tartışmalarına da yanıt verdi. Sözcü, İran'ın PKK'ya destek vermesinin söz konusu olmadığını savunurken, şöyle konuştu:

'Terör konusu Türkiye ile İran'ın ortak sorunudur. Şimdiye kadar PKK ile mücadelede Türkiye devletine kamuoyuyla paylaşılmayan çok sayıdaki konuda destek verdik. İran, Türkiye'ye PKK ile mücadelede yardım eden bir numaralı devlettir. Terörle mücadelede Türkiye'nin ortağıdır.'

Büyükelçilik Sözcüsü, bu yöndeki tartışmaların dış kaynaklı olarak yaratıldığını da vurgularken,'Bu haberlerin kaynağı kimdir bilemiyoruz ama her kimse, Türkiye-İran ilişkilerini bozmaya çalışıyor' değerlendirmesini yaptı.

 

haber365.com

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler