30 Haziran 2022 Perşembe Saat:
08:13
29-05-2018
  

Irak'ta Seçim Krizine Son Nokta

Irak Parlamentosu oyların yüzde 10'unun elle sayılmasına karar verirken, yurt dışında ve kamplarda kullanılan oylar ise iptal edildi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Irak Parlamentosu, şeçimlerde yaşanan usulsüzlük iddialarının ardından; yurtdışında ve kamplarda kullanılan oyların iptaline karar verirken oyların yüzde 10'unun ise yeniden, elle sayılmasına karar verildi. 

 

Seçim sonuçları için olağanüstü olarak toplanan Irak Parlamentosu, elektronik sistemle sayılan oyların seçimlere hile karıştırdığı gerekçesiyle yoğun eleştirilere maruz kalmasından dolayı bir sonuca vardı. 


Yüzde 10 oranındaki oyların elle sayılmasında çıkan sonuçlar, seçim sonuçlarıyla yüzde 25 oranında farklılık gösterirse bütün oylar yeniden elle sayılacak.

 

Olağanüstü oturumda ayrıca "yurtdışı seçim sonuçları" iptal edildi. Yurdışındaki oy verme işlemlerinde hata tespit edildiği belirtildi. 


Olağanüstü oturumda ayrıca, "el-Anbar, Salahaddin, Musul ve Diyalalı iç göçmenlerin oylarının kullandığı kamplardaki seçim sonuçlarının iptal edilmesi" kararı alındı.

 

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği'nin açıkladığı nihai seçim sonuçlarına göre, seçimin galibi olan Mukteda es-Sadr'ın desteklediği Sairun Koalisyonu 329 sandalyeli mecliste 54 sandalye kazanarak birinci olmuştu.

 

Öte yandan Fetih ise 47 sandalyeyle mecliste ikinciliği elde ederken, seçimlerden birinci çıkması beklenen Başbakan Haydar el-İbadi'nin Nasır Koalisyonu 42 sandalyeyle üçüncü sırada yer aldı. Yeni Irak parlamentosundaki sandalye dağılımı, Sputnik'in hazırladığı infografikte görülmektedir:

 

  

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler