30 Haziran 2022 Perşembe Saat:
07:06
11-12-2019
  

İnsan Hakları Kuruluşları Yine Suskun

Peki, bunca insani hak ihlalleri yaşanırken küresel insan hakları kuruluşları nerede?

Facebook da Paylaş

 

 

Bundan yaklaşık dört yıl önce Amerika, Siyonist rejim ve Suudi Arabistan’a yakınlığı ile tanınan Hristiyan bir yönetim olan Nijerya Hükümeti, ordu birliklerine verdiği emir ile Şeyh İbrahim Zakzaki’nin evine saldırmış ve basında çıkan haberlere göre, bu saldırıda 1000'den fazla masum insan ölmüş ve yaralanmıştı.

 

Nijerya Ordusu'nun bu insanlık dışı davranışlarının bahanesi ise, ülke Şiilerinin Genelkurmay Başkanı'na suikast yapma planları olduğu ileri sürülse de; Şeyh Zakzaki'yi ve takipçilerinin büyük zulümlere uğraması, belki de İslami Hareketin büyümesini önlemek ve Şeyh'i öldürmek için tasarlanmış oldukça iyi bir senaryoydu.

 

Daha sonraki süreçte, Nijerya Hükümeti saldırıda ağır şekilde yaralanan Şeyh Zakzaki ve eşinin serbest bırakılabilme ihtimali olan tüm yasal yolların önünü ‘Vatan hainliği ve terör örgütü kurma’ suçlamalarıyla kapatmış ve aynı zamanda Şeyh destekçilerinin barışçıl protestolarını da şiddetle bastırmıştı.

 

Nijerya Yüksek Mahkemesi Aralık 2016’da Şeyh’in tutukluluğunun yasadışı olduğuna hükmetmesi ve derhal koşulsuz serbest bırakılmalarını emretmiş, ancak ne yazık ki Nijerya hükümeti bu emri hiçbir gerekçe göstermeden reddetmişti.

 

Şeyh yaşadığı zehirlenme olayı ve ardından gelen felçten sonra, Nijerya hükümeti Hindistan'a tıbbi bir müdahale için izin vermiş ancak Nijerya güvenlik görevlilerinin sabotajları nedeniyle herhangi bir tedavi görmeden Nijerya'ya dönmek zorunda kalmıştı.

 

Eşi ile birlikte Hindistan’dan döndüğünden bu yana dört aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen yine herhangi bir tedaviye izin verilmemesi, hatta doktor ve danışmanlarının acil müdahale için olan yasal haklarının reddedilmesi Nijerya Hükümeti’nin konuya ne denli despotça yaklaştığını bir kez daha gözler önüne koymaktadır.

 

Peki, bunca insani hak ihlalleri yaşanırken küresel insan hakları kuruluşları nerede?

 

Yaşanan en küçük olayları dahi medyada yayınlamak için yarışa giren dünya özgürlük ve insan hakları savunucuları Şeyh Zakzaki konusunda neden acil tedavi ihtiyacını dünyaya aktarmıyor? Birleşmiş Milletler ve insan haklarına sorumuz ise; Şeyh İbrahim Zakzaki'nin şu anki durumunu görüp görmedikleridir. Neden susuyorlar? Neden bu durama sessiz kalıyorlar?

 

Nijerya İslami Hareketi Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki’nin tutukluluk süresinin haksız şekilde devam etmesi, her gün sağlık durumunun daha da kötüleşmesi ve aynı zamanda eşinin de tedavi edilmesine izin verilmemesi çifte standart değil midir?

İnsan haklarına aykırı olan bu durumun Birleşmiş Milletler ve Ulusal İnsan Hakları Kurumlarının siciline yeni bir skandal olarak ekleneceğini bilmiyorlar mı?

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler