17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
01:26
30-12-2020
  

İngiliz Fitnesi Filme Şia Dünyasından Büyük Tepki

Filmin bütçesi 20 milyon doların üzerinde ancak arkasındaki İngiltere desteği nedeniyle, İngiliz Şiiliği bu miktarı rahatlıkla karşıladı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

"İki benzer hikâye ancak 1400 yıl arayla..."

 

İngiltere himayesindeki Şirazî grubunun hazırladığı, 'Cennet Kadını' isimli filmin tanıtımı bu sözlerle başlıyor.

 

İslam peygamberi Hazret-i Muhammed’in kızı hazreti Fatıma’nın hayatına ilişkin, 'Anlatılmamış Hikâyenin Keşfi' ifadesi kullanılıyor.

 

Ancak senaryo yazarlığını, İngiliz Şiiliğinin başlıca isimlerinden olan, Yasir el-Habib'in üstlendiği film, bu kadar masum değil.

 

İngiltere tarafından fonlanan filmin tanıtımı, terör örgütü Işid'in katliamları anlatılarak başlıyor.

 

Filmde, Hz. Muhammed, Hz. Ali, Hz. Fatıma'yı canlandıran oyuncular açıkça gösteriliyor. Bu nedenle film ne Sünnî inancına, ne de Şiî inancına uygun görülüyor.

 

Büyük bir yapım olan filmin bütçesi 20 milyon doların üzerinde. Bu, böylesine bir film için oldukça büyük bir miktar.

 

Ancak arkasındaki İngiltere desteği nedeniyle, İngiliz Şiiliği bu miktarı rahatlıkla karşıladı. 

 

30 Aralık'ta gösterime gireceği açıklanan ve mezhep savaşı çıkarma hedefine hizmet eden filmde, Bilal-i Habeşî, Talha bin Ubeyd, Selman-i Farisî gibi birçok isim de tasavvur ediliyor.

 

Film henüz yayınlanmadan, birçok büyük Şiî âlim ve Ayetullah tarafından reddedildi.

 

Onların başında, İran’ın en önemli taklit mercilerinden, büyük Ayetullah Mekarim Şirazî geliyor.

 

Ayetullah Mekarim Şirazî, Müslümanları filmi izlemekten ve tanıtmaktan vazgeçmeye çağıran bir fetva yayımladı.

 

Ayetullah Mekarim Şirazî filmi, Müslümanlar arasında ayrılık yaratmaya yönelik bir girişim olarak tanımladı. İslam düşmanlarının da filmin yapımında parmağı olduğuna dikkat çekti.

 

Ayetullah Mekarim Şirazî açıklamasında; 'Böylesi bölücü filmler yapma niyetinde olanların bizden olmadığını herkese duyurmalısınız!' ifadelerini kullandı.

 

Ayrıca tüm Müslümanların, bu film aracılığıyla iletilmek istenen mesajların, ne İslam’ın ne de Şiî Mektebinin mesajları olduğunu' bilmesi gerektiğini vurguladı.

 

İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi genel sekreteri Ali Şemhanî de sosyal medya hesabı üzerinden filmi kınayan bir açıklama yaptı.

 

Şemhanî, Hazret-i Fatıma'nın hayatını anlattığı söylenen filmin yapımının arkasında, İngiltere merkezli bir grubun olduğunu söyledi.

 

Şemhanî filmi, Müslümanlar arasındaki birliği bozma girişimi olduğunu belirterek, terör örgütü Işid'le söz konusu filmin yapımını aynı stratejinin parçası olarak tanımladı.

 

Film, terör örgütü Işid'in bölgedeki yoğun mücadele sonrası yenilgiye uğratılması sonrası, Müslümanlar arasındaki birliği bozacak yeni bir girişim olarak görülüyor.

 

Filmin senaryosu Yaser el-Habib'e ait. Kuveytli Habib, kendi ülkesinde tutuklandıktan sonra, İngiliz insan hakları kuruluşlarının devreye girmesiyle bu ülkeye kaçtı.

 

Uzun yıllardır da, İngiltere’de mezhep kavgası çıkarma faaliyetlerini sürdürüyor.

 

Ancak Ehl-i Beyt dünyası içerisinde, başta İslam devrimi rehberi Ayetullah Hamaneî olmak üzere, büyük âlimlerin verdikleri fetvalar ve birlik mesajları, İngiliz Şiiliğinin empoze etmeye çalıştığı düşüncenin yayılmasının önüne geçti.

 

Ayetullah Hamaneî, 'Ehl-i Sünnet’e hakaret etmenin haram olduğu' yönünde bir mesaj yayımladı. Bu mesaj, İslam dünyasında güçlü bir karşılık buldu.

 

Birçok İslam âlimi, İngiliz Şiiliğine karşı görüşlerini açıkça dile getirdi. Önemli Ehl-i Sünnet âlimleri de, Amerikan Sünniliğini dışladı. Böylece mezhep kavgası çıkmasının önüne geçildi.

 

 

Youtube Haber Linki İçin:

https://www.youtube.com/watch?v=mBNIXeVs_uk

 

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler