25 Mayıs 2019 Cumartesi Saat:
02:23
13-12-2018
  

İmam Hasan Askeri'nin (a.s) Kutlu Doğumu

İmam Hasan Askeri'nin (a.s) Kutlu Doğumu

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

İmamet zincirinin on birinci halkası Hz. İmam Hasan Askeri'nin (a.s) kutlu doğum günü münasebeti ile başta O Hazretin oğlu olan mevlamız, bekleyen gözlerinin nuru, mazlumların umudu Hz. Mehdi 'ye (a.s) O'nun hak naibi Veliyyi Emri Müslimin'e, İslam dünyasının parlayan yıldızları müçtehitlerimize ve tüm Ehlibeyt aşıklarına tebrik arz ederiz.

 

Bu mübarek günlerde Yüce rabbimizden duamız, maşukumuzun zuhurunu bizlere bayram hediyesi olarak vermesi.

 

Adı: Hasan
 

Lakabı: Askeri
 

Künyesi: Ebu Muhammed
 

Babası: Hz.Ali Naki (a.s)
 

Doğum tarihi: Hicri 232.yıl
 

İmamet müddeti: 7 yıl
 

Ömrü: 28 yıl
 

Şehadeti: Hicri 260 yılında Abbasi halifesi Mu'temed tarafından şehid edildi.
 

Defnedildigi yer: Irak şehirlerinden Samerra
 

On birinci İmam Hasan Askeri (a.s), hicri 232 yılı Rebi'us- Sani ayının sekizinci ya da dördüncü günü Medine'de dünyaya geldi. Babası İmam Ali Naki, annesi ise Hudeyse'dir; Susen olarak da tanınır.

İmam Hasan Askeri (a.s) 23 yaşındayken Allah'ın emri ve babasının vasiyeti üzerine İmam oldu. İmam Hasan Askeri (a.s), değerli babası gibi Samerra şehrinde askeri bir bölgede gözaltına alınmıştı. Bu yüzden de Askeri lakabıyla anılmıştır. Değerli ömrünün bir kısmını da zindanda geçirmiştir. Halk, serbestçe o hazretle görüşüp ilminden yararlanamadığı halde O'ndan çok değerli hadisler naklolunmuştur. Güzel ahlakı, ilmi ve fazlı, hiç kimseye gizli değildi.

İmam Hasan Askeri (a.s), 28 yıl bu dünyada yaşadıktan sonra hicri 260′da Rebi-ul Evvel ayının sekizinci günü Samerra'da zehirletilerek şehit edildi ve mübarek naaşı aynı şehirde defnedildi.


 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler