21 Ocak 2022 Cuma Saat:
13:45
12-01-2021
  

Hz. Fatıma’ya Mersiye

Fatımacığım! Ben bundan sonra kiminle dertleşeceğim, kiminle konuşacağım?!

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

Üstad Refiî

 

 

Esselamu Aleyke Ya Fatımetû'z-Zehra!

 

Seyyitler, anneniz Zehra (sa) hakkında İmam Muhammed Bakır (a.s) şunları buyurdu:

 

“Annemiz Zehra (sa) hüzün ve kederden adeta eridi.”

 

‘Annemizin bedeninde artık et yok’ dedi ve ekledi:

 

“O kadar çok zayıflamıştı ki, adeta bir deri bir kemik kalmıştı.”

 

Biri gelip, yatağına baktığında, babasının vefatından sonra iyice zayıflayıp, eridiğini rahatlıkla fark ediyordu. Fatıma'nın musibetleri günden güne artıyordu.

 

Bir ananın dört küçük evladının önünde eriyip gitmesi çok çetindir. Çocukların annelerinin gitgide daha kötü olduğunu, zayıfladığını görmeleri çok zordur. Özellikle kız çocukları için bu durum daha da zordur. Kız çocukları olanlar benim ne demek istediğimi çok iyi anlarlar. Bazen Zeynep gelirdi, bazen İmam Hüseyin ve bazen İmam Hasan gelip dua eder ve derlerdi:

 

“Allah'ım! Annemizin hiçbir şeyi yoktu, bir anda ne oldu böyle? Annemiz neden böyle oldu? Annemizin kaburgaları görünür hale gelmiş iken canını teslim etti!”

 

Bu son gecelerinde sürekli Hz. Peygamberin kabrine gidip dua ederlerdi. “Baba, Sen Allah'tan annemizin iyileşmesini iste!”

 

Yine bu gecelerden birinde kabrin başına geldiler ve annelerinin durumunun daha da kötüleştiğini gördüler. Hiç iyi değildi. İmam Hasan ve İmam Hüseyin (a.s) Peygamber Efendimizin kabrinin yanına gelip, onun mübarek kabrine yüzlerini koyup dua ettiler. Sonra eve döndüler.

 

Hastanede bir yakınınız oldu mu, hiç bilmiyorum.. Yanına gidip onun için dua ettiğiniz, ama döndüğünüzde başlar yerdedir, gözler ellerdedir, ne olduğunu anladın mı?

 

Eve yaklaşır yaklaşmaz Esma'nın başını eğdiğini, koluyla gözyaşlarını sildiğini gördüler. Ne olduğunu anladılar artık. Eve girdiklerinde İmam Hasan (as) kendini annesinin üzerine attı:

 

“Anne konuş benimle, yoksa şimdi öleceğim.” İmam Hüseyin (as):

 

“Annem, benimle konuşmazsan bayılır giderim.” dedi ve eğildi başını annesinin ayaklarının üzerine koydu.

 

Gençler annelerinize hürmet edin! Cennet anaların ayakları altındadır. Yüzünü annesinin ayağının üstüne koydu, Esma geldi. Küçük Hüseyin'i sevdi, oradan kaldırdı. Allah sabır versin, gidip babanızı çağırın, dedi. Ahhh ahh! Ali bunu görmeseydi keşke.

 

Koşarak mescide gittiler, Uhud ve Hayber kahramanının mescitten çıkıp eve doğru geldiğini gördüler. O güne kadar kimse Ali'nin yere düştüğünü görmemişti.

 

“Baba! Annemiz öldü..”

 

Bunu demeleriyle Hazreti Ali'nin yere yığılması bir oldu! Yüzüne biraz su serptiler. Gözünü açtığında şöyle buyurdu:

 

“Fatımacığım! Ben bundan sonra kiminle dertleşeceğim, kiminle konuşacağım?!”

 

Lütfen her nerede olursanız olun üç defa ‘Ya Zehra!’ deyin.

 

Allah'ım bu günlerin yüzü suyu hürmetine hepimizin akıbetini hayır eyle!

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler