22 Nisan 2019 Pazartesi Saat:
15:01
06-11-2014
  

Hz. Ali Aşığı George Jordac Vefat etti

Dünyaca tanınmış Lübnanlı şair, yazar ve tarihçi George Jordac, 83 yaşında hayatını kaybetti...

Facebook da Paylaş


 

George Jordac Hiristiyan bir ilim adami ve arastirmaci olarak, "İmam Ali, İnsanligin Adâlet Sesi" adlı üstün kitabini yazmakla, sadece İslam dünyasında değil bütün dünya çapında, düşünce ve kültür ehli insanlar arasında yüksek ve belirgin bir mevki kazanmıştır.

 

Birçok Müslüman alim ve düşünür bu kitabı okuyup, inceleyerek Jordac'ın araştırma üslubunu ve yorum tarzını övmüşlerdir. Kitabın okuyuculari Hz. Ali'nin (a.s) ahlaki faziletlerini ve onun evrensel düşüncesini bu kitap sayesinde daha iyi anlayabilmişlerdir.


Seyyid Muhsin Hekim şöyle yazmıştır: "Bu kitap bir takım yönleriyle beni şaşkınlığa ve övgüye sevk etti. Sanıyorum bu yönlerden en önemli olanı, adaletli davranmak ve insaftan ayrılmamak meselesidir."


Hristiyan bir aileye mensup olan Jordac, 40 yılını İmam Ali (a.s) hakkında araştırmaya adadığı ve bu konuda çok sayıda eser kaleme aldığı için "İmam Ali Aşığı" olarak ün yaptı.

Hz. Ali (a.s) hakkında başka kitaplar da kaleme alan Jordac, "İmam Ali'yi (a.s) tanıdıktan sonra başka kimse hakkında kitap yazamayacağımı anladım" ifadesini kullanmıştı.

Jordac eserlerinde Hz. Ali (a.s) ve Nehcül Belaga ile ilgili olarak, "İmam Ali, insanlığın mirasıdır, adaletin sesidir. O, tarih kitaplarına sığmayacak kadar büyüktür, tarihin gerçeğidir. Kur'an-ı Kerim'den sonra en fesahatlı ve belagatlı kitap Nehcül Belaga'dır. Benim için semavi bir kitaptır. Arapça yazılan ilmi ve felsefi tüm kitapların özeti gibidir. Nehc’ül Belaga’yı okudukça, İmam Ali'nin mazlumiyeti daha bir anlaşılıyor" ifadelerine yer veriyor.

 

Yine Nehcül Belaga hakkında şöyle der;

 

"Nehcül Belaga ile tanıştıktan sonra, onun hakkında düşünmeye başladım. Bu benim tahsilimi bitirdiğim döneme rastlar. Sonra gazetede çalışan bir doktorla görüşüp Arap gazetelerde yazmaya başladım. Sonra da Beyrut Üniversitelerinde edebiyat ve felsefe dersleri vermeye başladım. Hem Arap felsefesi için hem de Arap edebiyatı için İmam Ali'yi (a.s.) uygun görüyordum. Bu sırada, bilgi mahzenim İmam Ali ile ilgili bilgilerle doluydu. Buna rağmen, verdiğim iki ders dalını da dikkate alarak bu konudaki bilgilerimi çoğaltmak istiyordum. Bu yüzden, İmam Ali hakkında yazılan konuların, özellikle El-Akkad ve Taha Hüseyin... gibi çağdaş yazarların eserlerini araştırmaya başladım. Çok okudum ve anladım ki, bu büyük insan henüz mazlum durumdadır.

 

Müslüman yazarların ve büyük araştırmacıların Peygamber (s.a.a) hakkında yazdıklarının çoğunluğu insaf çerçevesi içindedir. Çünkü doğudan ve batıdan onun hakkında yazanlar, insafa riayet etmişlerdir. Bu yüzden, ne benim ne de başkasının ıslahı ve açıklaması gerekli değildir. Ancak İmam Ali (a.s) konusunda durum böyle değildir. Ben İmam Ali (a.s) hakkında yazılanlara baktığımda, bir tür aldatma ve hüsran gözlüyorum. Çünkü yazılanların çoğu, kısıtlı tarih meseleleri hakkındadır ki sınırlı bir tesiri vardır. Ben, İmam Ali'nin bütün ümmetler ve zamanlar için salahiyetli ve uygun olduğunu düşünüyorum."


 

Ehlader HABER

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler