30 Haziran 2022 Perşembe Saat:
08:03

FARZ ET Kİ çLçM YOLCULUğU BAşLIYOR!

17-12-2012 09:09


 

 
Daha dün üzerine titreyen eşin, çocukların şimdi senden ürpermekte veya korkmaktalar. Cenazenin bulunduğu odaya hiç birisi girmek istememektedir. Cenazen etrafa koku ve korku saçmasın diye buz gibi morga kaldırılıyor. Dün gece lüks ve sıcak yatakta mışıl mışıl uyuyan sen şimdi ise demirden olan buz gibi bir mekândasın. Oysa günlük programında, yapacakların arasında o günü o adreste geçireceğine dair en ufak bir düşüncen bile yoktu. Acaba o güne dair ne planların vardı! Hangi günah kapılarına gidecektin! Bir gece veya bir geceden daha az bekletileceğin o soğuk ve dar mekâna getirilirken ve oraya bırakılırken kimseye itiraz bile edemezsin. Morgun soğukluk derecesini fazla yükseltmeyin, üşürüm diye de söylenemezsin.
 
Hesabını hiç yapmadığın morgda beklerken ölüm haberini sonradan alan sevdiklerin başına üşüşecekler. Ölümü sana yakıştırmayacaklar, ah vah ederek kendilerinden geçecekler. Kimi kendisini yerlere atacak, kimi ise saçını başını yolacaktır.  Üzerindeki örtünün baş tarafını açarak cesedinin soğuk yüzünü görenlerden kimisi ise fenalık geçirerek bayılacak.
 
Sen hiç tasavvurunu bile yapmadığın buz gibi morgda bekletilirken, boyuna göre küçük evin (kabrin) de hazırlanmış seni beklemektedir. Dünyada üç oda bir salon evini çok küçük görüyor ve daha büyük bir evi düşünüyordun. 
 
O geceyi o soğuk yerde geçirirken sıcacık yatağında olmayışından dolayı ev halkının içini bir korku ve derin bir hüzün kaplayacak. Sana ait olan her şey yeni bir unvan bulacak. Merhumun odası, merhumun yatağı, merhumun elbiseleri, merhumun kalemi, merhumun kitapları, merhumun tespihi… Artık hiç birisi size ait değildir. Hiç birisi size bir fayda sağlamaz. 
 
Sabah oldu, insanlar her gün senin yaptığın gibi rutin işleri için uyandıklarında evlerinde olanlar, sokakta işlerine gidenler cami minaresinden duyuru mahiyetinde okunan salât-ı selamları duyarlar. Merakla pür dikkat kulaklarını sese verirler. Acaba kimin adı söylenecek, ölen kimdir acaba! Sizi tanıyanlar duydukları zaman kim bilir kimisi sevinir, kimisi de üzülür. Allah'a göre yaşıyorduysanız sizin gibi yaşayanlar üzülür "Allah rahmet etsin, iyi adamdı, yeri zor doldurulur" diyerek üzüntülerini dile getirirler. Ama şeytan adamıydıysanız şeytan adamları üzülür ama diğerleri ölümünüze sevinirler "iyi ki öldü, kurtulduk" derler. 
 
Sen cenaze namazının kılınacağı saati morgda beklerken, ölümün konuşulacak evlerde. Yakınlarının ve sevdiklerinin gündeminde sen ve senin ölümün vardır. Senden başka onlar için bir gündem yoktur.
Hakkında şunlar konuşulmaktadır:
 
- Allah rahmet etsin, ölümü ani oldu!
 
- Rahmetlinin daha göreceği günler vardı!
 
- Ölüm sana hiç yakışmadı!
 
- kurtuldu!
 
- Keşke şöyle böyle yapsaydı, yapsaydık!
 
- Acaba sıra kimde?
 
- Acaba şimdi sıra kimde, kimin adı okunacak?
 
- Daha dün görüşmüştüm sapasağlamdı!
 
- Hala inanamıyorum!
 
- Demek ki ölümün yaşı yok!
 
- Bir gün biz de öleceğiz…
 
- Ecel genç yaşlı dinlemez!
 
Ve derken gusül vakti geldi çattı.
 
Bir an evvel defnedilmeni arzularlar, bir gün, birkaç saat bile kalmana razı olmazlar. Düne kadar ayrılığına tahammül edemeyenlere, hasretini, özlemini duyanlara senin varlığın sıkıntı verir artık. 
 
şimdi ise gusül zamanın geldi. Ömürde bir kez yıkanılan bir mekânda gusül verenini beklemektesin.
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !