25 Mayıs 2020 Pazartesi Saat:
16:52

Eleştiri ve Eleştirmek Üzerine

14-07-2017 13:30


 

 

 

Eleştiri; Bir şeyin daha iyiye gitmesi için veya bir yanlışın düzeltilmesi için yapılan bir değerlendirme ve ikaz şeklidir.

 

Eleştiriyi yapan kişi öncelikle derinlemesine bir bilgi ve ince bir kavrama gücüne sahip olmalıdır. Eleştiri çok ciddi bir eylemdir. Bu yüzden derin bir bilgi ve analiz gerektirir. Sadece eleştiri olsun diye eleştiri yapılmaz. Eleştiri yapan, eleştirdiği kişi veya nesne hakkında etraflıca bir bilgiye sahip olmalı ve eleştirisini sağlam bir yere dayamalıdır. Eleştirirken çok dikkatli olmalı yakıp yıkmak gibi bir amaca sahip olmamalıdır.

 

Eleştiren eleştirirken aynı zamanda bir çözüm üretmelidir. Bunu yaparken de bilgi ve kaynaklarla desteklemesi gerekir.

 

Son dönemlerde internet kullanımının yaygınlaşması ve sosyal medya denen olgunun oluşmasından  sonra  herkes kendini bilgi küpü sanarak herkesi ve her şeyi eleştirmeye başladı. Hatta iş artık eleştiriyi aşmış; aşağılama, hakaret ve küfretmeye kadar varmış durumdadır. Kendince sevmediği kişi veya doğru bulmadığı faaliyetler hakkında hakaretler ederek eleştiri yaptıklarını iddia etmeye başladılar. Eleştiri yıkıcı ve hakaret içerikli olunca eleştiri olmaktan çıkar. Böyle olunca bu artık hakaret etmek için konuyu bahane olarak kullanma olur.

 

Sosyal medya üzerinden bilerek veya bilmeyerek kişilerin inanç ve değerlerine yaptıkları faaliyetlere hakaret edilmesinin kabul edilir bir yanı yoktur. Bu tür yazı ve paylaşımlar; yıkmak, yok etmek, parçalamak ve nefret doğurmak için yapılan paylaşımlardır.

 

Bir kurum veya kişinin yaptığı bir faaliyeti veya eylemi beğenmeye bilirsiniz. Bunu da makul ölçüler çerçevesinde eleştirebilirsiniz. Ama asla ve asla hakaret etme ve aşağılama hakkına sahip değilsiniz. Oraya buraya küfür ve hakaretler ederek doğru bir şeyler yapmış olamazsınız. Anmak düşmanlıkları körüklersiniz. Etrafa nefret tohumları ekersiniz.

 

Son dönemlerde ise din ulemalarına karşı bir saygısızlık ve saldırı türetilmiş durumda. Bunu yapanlar ise bunu bir meziyet sanıyorlar. Bilip bilmeden, neyin ne olduğunu, niçin yapıladığını kavramadan hemen saldırı duruma geçiyorlar. En ağır şekilde din alimlerine hakaretler yağdırıyorlar. Bunu da Din ve Mektep adına yaptıklarına iddia ediyorlar. Dinin hakikatini, Mektebin değerleri hakkında derinlemesine bir bilgi sahibi olmadıkları halde bunun arkasına sığınarak sağa sola saldırıp, alimlere hakaretler ediyorlar.

 

Ben eleştiri yapan ve yapılmasını seven biriyim. Bu yüzden hep yapmak ve onarmak amacıyla eleştiriler yapılsın isterim. Yapıcı eleştiriler hep olsun. Ama içinde hakaret ve küfür olmasın. Gördüğümüz hata ve yanlışları en güzel bir üslupla dile getirelim. O yanlıştan dönülsün diğer öneriler sunalım. Bu tür eleştiri de hepimizin en doğal hakkıdır. Bunu da gönül rahatlığı ile yapabiliriz.

 

Yapıcı ve onarıcı eleştirilerde bulunarak birbirimizin yanlışlarını düzeltmeye çalışalım. Birbirimizi rencide etmekten uzak duralım. Derin yaralar açmak yerine var olan yaralarımızı el birliği iyileştirelim. Mektebi değerlerimizi el ele vererek, birbirimize saygı çerçevesinde daha da ileriye taşıyalım. Hakkında fazla bilgi sahibi olmadığımız durumlar veya mevzular konusunda eleştiri yapmaktan kaçınalım. Bizleri birbirimize düşürecek, bölünüp parçalayacak, birbirimize düşman edecek yaklaşımlardan uzak duralım.

 

Son söz; insanları eleştirirken de acımasız olmayalım...

 

Selametle kalın...

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
 • haci   18-04-2018 10:56

  ismail aras kardesin elestiri hakkinda yazdigi yaziya gec te olsa yorum yapmak isterim, batida yasiyan biri olarak elestiri kültüründe dogu ile bati arasinda fark oldugunu bildirmek isterim, osmanlida dalkavuk adinda para karsiliginda padisaha övgüler yagdiran biri vardi, para karsiligi orta cagda bati krallarin satosunda joker denen figuran vardi yanliz bu figuran dalkavuk gibi övgüler degil palyaco maskesi altinda krali elestirirdi, yani biz turklerde elestiri yapici olarak görülürken batida elestiri birseylerin yanlis gittigini söylemekti, elestiri kültürüne aliskin olmayan bizler internetin verdigi anonimlik (joker maskesi) ile dokunulmaz olanlara dokunma özgürlügüne sahip olmanin sevinciyle ne söyledigimizi bilmez bir hale gelmisiz, yoksa bizim gibi jokerler birkac kitap okumakla medresede on yil okumus bir alime denk olmadigimizi iyi biliriz, sonucta alim kendi hasta olmadigi sürece hasta olan bir topluma tabiptir

 • Ahmet fuat    16-07-2017 01:21

  Çok güzel ve yerinde bir uyarı. Allah c.c razı olsun. İnşaAllah rivayet değil riayet edenlerden oluruz!

 • Ercan   15-07-2017 09:59

  Selamun aleykum Aslında eleştiren kişilerin hakarete varan,kürfetmeye varan tavırları,kendilerinin seviyelerinin ne derecede olduğunun en basit bir göstergesidir..İnsanların düşüncelerine fikirlerine değer verip onu dinlemeye bile tahammül gösteremeyen birisi kendisinde eleştirme hakkını da göstermemeli.. İnsanların fikirlerini, benisemez iseniz bile enazından nezaket icabı onu dinlemek zorundasınız..Böyle olmazsa doğrular açığa çıkmaz.Aksine birilerinin dikta ettiği görüşler sürekli baki kalır.Buna da diktatörlük denir...

 • Neziha   15-07-2017 08:49

  Hakiki dost bana ayıbımı bağışlayandir diyor İmam Ali as...bu bapta ele degerlendirilirse aslında eleştiren de eleştirilen de gerçekten güzel şeyler çıkar ortaya...

 • Barış Karaca   14-07-2017 14:52

  İçeriği itibariyle güzel bir sunum olmuş...👍