19 Ekim 2021 Salı Saat:
15:47
19-07-2021
  

Ehlader’den Kurban Bayramı Mesajı

Ehlibeyt Âlimleri Derneği / Ehla-Der) - İstanbul - Temmuz / 2021

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

 

ف۪يهِ اٰيَاتٌ بَيِّنَاتٌ مَقَامُ اِبْرٰه۪يمَۚ وَمَنْ دَخَلَهُ كَانَ اٰمِنًاۜ وَلِلّٰهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ اِلَيْهِ سَب۪يلًاۜ وَمَنْ كَفَرَ فَاِنَّ اللّٰهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَم۪ينَ


"Orada apaçık ayetler (ve) İbrahim'in makamı vardır. Kim oraya girerse o güvenliktedir. Ona bir yol bulup güç yetirenlerin Ev'i haccetmesi Allah'ın insanlar üzerindeki hakkıdır. Kim de inkâr ederse, şüphesiz, Allah âlemlere karşı muhtaç olmayandır."   

                                                                                                                        Al-i İmran/97

 


Çok Aziz Müslüman Kardeşlerimiz!

 


Allah Teâla’nın Müslümanlar için bir hediye niteliğinde takdir buyurmuş olduğu en önemli ve en büyük bayramlardan birisini daha idrak etmiş bulunuyoruz.

 

Kurban ibadeti, kulu Allah’a yaklaştıran ve içerisinde pek çok manayı barındıran ibadetlerimizin başında gelmektedir. Tüm İslam coğrafyasında özellikle Hac ibadeti vesilesi ile Kâbe-i Muazzama’nın etrafında bulunan kardeşlerimiz kestikleri kurbanlar ile Allah Teâla ile olan misaklarını yenilemek gayesi içerisindedirler.


Kurban Bayramı'nın asıl vermek istediği mesaj; kendimize, ailemize, çevre ve toplumumuza karşı mükellefiyetlerimizin farkına varmamız, başkalarını da düşünüp, kardeşlik duygularımızın güçlenmesine olanak tanımamızdır.


Tevhit bayraktarı Hz. İbrahim, en çok sevdiğini (İsmail) Allah yolunda kurban ederken aslında kıyamete kadar tüm insanlığa en çok sevdiklerinden nasıl vazgeçmeleri gerektiğini öğretmiştir.


Öte yandan Kurban Bayramı kadar Arefe günü de çok önemlidir. Hz. Hüseyin bizlere bu günü Allah’a yakarış, dua ve münacat günü olarak öğretmiştir. Kişisel ve toplumsal gelişme ve kalkınmak için hepimizin bilhassa bu günlerde Hz. Hüseyin’in Arefe duası ile ruhumuzun arınmasına çaba göstermeliyiz.


Duaların kabul olduğu bu bayram gününde; coğrafyamızda ve özellikle uzun yıllardır Yemen, Afganistan ve Filistin’de yaşanan mezalimlerin son bulması için hem dua silahına sarılıp çokça dua etmeli, hem de pratik anlamda çaba sarf etmeliyiz. Bu bağlamda KİYDER ve diğer yardım kuruluşları tarafından düzenlenen yardım kampanyalarına büyük destek veren halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.


Bu duygu ve düşünceler ile tüm İslam âleminin, özellikle ülke halkımızın mübarek Kurban Bayramı'nı kutlar, bu bayramın iç dünyamıza, hanelerimize, memleketimize, dünyamıza huzur ve mutluluk getirmesini yüce Allah’tan niyaz ederiz.

 


19.07.2021

İstanbul

 

 

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler