27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
20:11
20-03-2020
  

Ehlader’den Bi'set ve Nevruz Bayramı Mesajı

Ehlibeyt Alimleri Derneği / İstanbul - Mart / 2020

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 
  
 
 
 
Nevruz deyince aklımıza ilk gelen yok olmaya yüz tutmuş tabiatın yeniden canlanmaya başlaması, ağaçların çiçek açması, hazan mevsiminin son bulması ve hayatın her şeye rağmen devam etmesidir. Ümitsizliğe kapıldığımız şu günlerde, nevruz bayramı aslında bizlere yeniden ümidi hatırlatmaktadır.
 
Bayramın ise aklımıza getirdiği ilk kelimeler sevinç ve kardeşlik duygularıdır. Bunun da asıl önemli tarafı bireysel bir mutluluk duygusunun ötesinde, ortak bir sevinci akla getirmesidir. Bu güzel Nevruz bayramında öncelikle hatırlanması gereken de işte bu kardeşlik ve ümit duygularıdır. 
 
Dünyanın her neresinde olursa olsun insan olan herkes aslında birbirinin kardeşidir ve birbirinin derdiyle dertlenmelidir. Sadi Şirazî'nin dediği gibi, tüm insanlar bir beden ve her insan bu bedenin uzvu gibidir. 
 
 
Malûmdur ki birbirinin uzvudur beşer
Zîrâ ki bir güherden olur hepsi cilveger
Bir uzvu sızlatınca şeâmetli rüzgâr
Kalmaz değil mi, başkaca a’zâ için karâr
Sızlatmıyorsa kalbini bir dertlinin sesi
Lâyık olur mu nâmına âdem denilmesi
 
 
Bu mutlu günlerimizde, gönlümüzde bu bayram coşkusunu yaşadığımız anlarda, maalesef dünyanın birçok bölgesinde ve ülkemizde zorlu ve sıkıntılı günler geçirmekteyiz. Bir taraftan kızıl ölümlerin yaşandığı Suriye, Yemen, Hindistan…ve diğer taraftan hastalıklarla altüst olmuş hayatlar, yaşamlar ve düzenler ile bayramımızın tadı kaçmakta, içimizi hüzün kaplamaktadır.
 
Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen "Gün doğmadan meşime-i şebden neler doğar" düsturu ile her sıkıntıdan sonra büyük müjdelerin gerçekleşeceğine ve Yüce Yaradan'ın Rahman ismi ile kullarına merhametini göstereceğine olan inancımız tamdır. 
 
Yine bugünler Peygamber Efendimizin (s.a.a) peygamberliğe seçildi gün olan "Bi'set Bayramı"dır.
 
O (s.a.a) öyle bir zamanda peygamberliğe seçildi ki, beşeriyeti; bilgisizlik, küfür, putperestlik ve adaletsizlik çemberi sarmıştı. İlimden, medeniyetten ve kültürden uzak, tüm insani değerlerini kaybetmiş, kız çocuklarını diri diri toprağa gömmen bir yaşam hâkim olmuştu. Ve O'nun gelişi Nevruz gibi ölmüş ruhları yeniden diriltti. O sevginin, aşkın, yüceliğin ve maneviyatın kaynağı oldu. Zira Peygamberimiz Kur'an'ın tabiri ile çok merhametli ve çok güzel ahlaklıydı:
 
“Andolsun, size içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki bir sıkıntıya düşmeniz pek ağır gelir ona, pek düşkündür size, müminleri esirger, rahimdir.”
 
Bu kutlu günleri; Peygamberimizin Bi'set Bayramını, Kâbe'nin mevludu Hz. Emire'l-Müminin Ali'nin mübarek doğum gününü ve bahar bayramı olan Nevruz'u tüm insanlığa tebrik arz ederiz.
 
Bu duygu ve düşünceler ile Ehlader olarak, Nevruz bayramının iç dünyamıza, hanelerimize, ülkemize, dünyamıza huzur ve mutluluk getirmesini yüce Allah’tan niyaz ederiz.
 
 
 
 
 
  
İstanbul
 
20 Mart 2020
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler