17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
01:34

Ehl-i Beyt’de Çocukluktan Yetişkinliğe

04-09-2020 12:00


 

 

 

 

 

 

 

         
Her insan İslam fıtratı üzerine doğar sonra anne-babası onu Hristiyan, Yahudi, Mecusi vb. yapar. Mesela çocukların konuşmaya başladıkları an doğru sözlü olduklarını gözlemleriz. Çünkü Allah yalan konuşmayı yasaklamış ve bizi doğru sözlü yaratmıştır. Fakat yine çocuk aile ortamında gördüğü yalanlarla yalan konuşmaya başlar. Yani çocuğun dini inancı ve kişiliği aile ortamında şekillenir.
                   
İslam tarihinde her şeyin örneği olduğu gibi çocuk yetiştirmenin de örneği vardır. Çünkü İslam iyi ve ahlaklı çocuk yetiştirmeyi de emreder.
 
Peygamber Efendimiz (s.a.a) buyuruyor: "Çocuklarınızı camiye götürün çünkü onlar gelecek neslin cemaatidir."
 
Bu sözüne karşılık iki evladım dediği İmam Hasan (a.s) ve İmam Hüseyin’i (a.s) camiye götürüyor. Peki çocukluk çağında olan bu imamlar camide ne yapıyor? Tabi ki oyun oynuyorlar. Rivayet edilmiştir ki:
 
"Peygamber Efendimiz (s.a.a) secdeye eğilirken İmam Hasan ve İmam Hüseyin (a.s) Hz. Peygamber'in sırtına çıkardı ve Efendimiz de onlara zarar gelmesin diye secdelerini uzatırdı."
 
Yani Fahr-i Kainat Efendimiz (s.a.a) çocukluk döneminin özelliğini bildiği için camide oyun oynamalarına müsaade ediyor. Zaten sözünde de sadece camiye götürün demişti, götürün namaz kıldırın vb. değil.
 
Rivayet edilmiştir ki: "Hz. Fatıma (s.a) çocuklarını dedelerini dinlemek üzere camiye gönderir, döndüklerinde ne öğrendiklerini sorardı."
 
Yine rivayet edilmiştir ki: "Hz. Fatıma (s.a) ihya gecelerinde çocuklarının yüzüne su serperdi." Anladığımız gibi Hz. Fatıma da sadece onları uyanık tutuyordu.
 
Ve çocuklarının gözü önünde adalete ve ibadete aşık bir baba İmam Ali (a.s)…
 
Hz. Zeynep de kardeşlerinin gördüğü güzellikleri görüyor elbet ve ayrıca bir kadın olarak da güzel şeyler görüyor. Hz. Zeynep, annesinin haksızlık karşısında susmadığını, hak ile konuştuğunu ve mükemmel hicabını görüyor.
 
Çocuklar söylenenleri değil aile ortamında gördüklerini yapar. Bu çocuklar da ileride gördüklerini yapacaklardı elbet.
                    
Tarihte iki farklı aile ortamı ve iki farklı çocuk: Biri İmam Hüseyin (a.s) diğeri Yezit.
 
Aslında ikisi de aile ortamında gördüklerini yaptı.
 
İmam Hüseyin (a.s) aile ortamında Allah’ın yasaklarından uzak durulduğunu, hak için savaşıldığını, ibadeti, adaleti, paylaşmayı gördü.
 
Yezit’in de kişiliği aile ortamında şekillendi. Dedesinden beri batıl için savaşıldığını, içki içildiğini, küfrü, bencilliği gördü.
 
Dedesinin Hz. Peygamber’e (s.a.a) olan kinini, babasının İmam Ali’ye (a.s) olan kinini gördü ve sonunda kendisi de dedesiyle babası gibi oldu.
 
Bir zamanlar kinli aile ortamının çocuğu olan o insan gördüğünü yaptı. Aile ortamında gördükleri onu Yezit yaptı.
Sonunda kiniyle, kılıcıyla çıktı Peygamber evladının karşısına…
 
Ve annesini mükemmel hicabıyla haksızlık karşısında susmadığını gören kahraman Zeynep, Annesininkine benzeyen hicabıyla hak sözüyle bu davayı haykırdı, haykırdı…
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !