19 Eylül 2021 Pazar Saat:
11:50
01-10-2020
  

Dünya Ehlibeyt Kurultayı'ndan Karabağ Açıklaması

Dünya Ehlibeyt (a.s) Kurultayı Genel Sekreteri Rıza Ramazanî Dağlık Karabağ Savaşı hakkında bir açıklama yayınladı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ayetullah Rıza Ramazanî açıklamasında: “Aşırıcı gruplar ve çocuk katili İsrail Rejimi, varlıklarıyla her daim Müslüman ülkelerin merkezi otoritelerini zayıflatmaya çalışmışlardır. Bu oluşuma herhangi bir zemin hazırlamamak için uyanık olmak hepimizin görevidir.” dedi.

 

Dünya Ehlibeyt Kurultayı Genel Sekreteri’nin açıklamasının metni aşağıdaki gibidir:

 

 

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

 

Karabağ bölgesindeki çatışmaların tekrar yeniden başlaması ve bölgedeki Şiî ve sivillerin kanının dökülmesi çok acı ve oldukça üzücü bir olaydır.

 

Azerbaycan’daki Şiî toplumu ve yöneticilerinin tarihlerinde ve zihinlerinde, İran Şiîlerinin geçtiğimiz on yıllarda özellikle Karabağ meselesinde, dini ve kardeşlik ruhuyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında oldukları bilinmektedir.

 

Fakat bugünlerde fitnecilerin, bu iki ülkede yaşayan Şiîlerin arasındaki ilişkiye zarar vermeğe çalıştıklarını görüyoruz. Hal böyle olunca da bizlerin bilinçli olma ve iyi ilişkilere daha fazla önem vermemiz gerekmektedir.

 

Dünya Ehlibeyt Kurultayı, Ehl-i Beyt’i (as) gönülden seven bağımsız bir kurum olarak; Şiîlerin hakkını savunup, Müslümanların çıkarlarını koruyacağını, Azerbaycan’ın canı yanmış Şiî halkının yanında durup, onlara destek olacağını, (Ermenistan tarafından çıkarılan) savaşı kınayacağını ve öte yandan Ayetullah Seyyid Ali Hameneî’nin buyurduğu gibi “Karabağ bir İslam Toprağıdır.” hükmünce Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne önem verdiğini belirtiriz.

 

Kafkasya’nın stratejik konumu hasebiyle, bölgede yaşanan sıkıntılardan faydalanmak isteyen ülkelere göz açtırmamak oldukça elzem bir konudur. Aşırıcı gruplar ve çocuk katili İsrail Rejimi, varlıklarıyla her daim Müslüman ülkelerin merkezi otoritelerini zayıflatmaya çalışmışlardır. Böylesi bir oluşuma herhangi bir zemin hazırlamamak için uyanık olmak hepimizin asli görevidir. Ayrıca uluslararası örgütler yapılan anlaşma hükümleri gereğince tarihsel rolünü oynarken Müslüman ülkelerin toprak bütünlüğünün tanınıp, korunması konusunda da asla ihmalkârlık etmemelidirler.

 

 

 

 

Rıza Ramazanî

Dünya Ehlibeyt Kurultayı

Genel Sekreteri

01.10.2020

Tahran

 

 

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler