02 Haziran 2020 Salı Saat:
13:24
02-01-2020
  

Bugün Ayetulah Nemr'in Şehadet Yıl Dönümü

Tarih, İmam Hüseyin'in diktatör bir rejime direnişini ve bu hak yol üzere şehit edilişine şahit olmuştu...

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Bugün 02 Ocak 2019 ve bundan tam üç sene önce zalime karşı direnişin sembollerinden birisi olan Ayetullah Nemr, Suudi Arabistan tarafından şehit edildi.

 

Zulüm ve fitnenin merkezi haline gelmiş olan Arabistan'ın korkusu Nemr'in kendisinden değil; düşüncelerindendi...

 

Suud Rejimi kendisine ve uşaklığını yaptığı Amerika'ya karşı duran kim varsa ortadan kaldırma peşinde lakin Hüseyni Direniş düşüncesini yok edemeyeceklerinin hala farkında değiller.

 

Pek, Süreç Nasıl İlerledi?

 

1959 yılında Arabistan'da Şiilerin yoğun bir şekilde yaşadığı Katif şehrinde dünyaya gelen Nemr, eğitimini İslam ilimleri üzerine tamamlamış başarılı bir talebeydi.

 

Vahabi ideolojiyi benimseyen Suudi Rejim'in ülke içerisinde en büyük hedef kitlesi de Katifli Şiilerdi. Gerek vatandaşlık haklarından mahrum bırakılmaları, gerekse de dönem dönem fanatik Vahabilerin bu şehre saldırıları; ister istemez bölge halkını Krallığa karşı başkaldırıya yönlendirdi.  

 

1994'te Arabistan halkı için dini özgürlük çağrılarında bulunan Ayetullah Şehit Nemr artık Suudi gizli servislerinin üzerinde hassaslıkla durduğu ve takibe aldığı isimler arasına girmişti. Hatta daha sonraki yıllarda -2004 ve 2006- hapis cezasına çarptırılmış ve ondan sonra başta Arabistan çapında olmak üzere bir çok bölge ülkede de üne kavuşmuştu.

 

Yaptığı hamasi konşmalar ve mustazaf Arabistan ve Bahreyn halklarının hakkını savunmak için geçtiğimiz yıllarda bir kez daha tutuklanan Ayetullah Nemr, Suudi yetkililerin muhalifleri bastırmaya yönelik çabalarının bir parçası olarak gündeme geldi ve öyleydi de.

 

Bunlarla beraber Suriye ve Irak'ta bölücü ve tekfirci terör örgütleri karşısında alınan zaferler bölgedeki denklemleri değiştirmiş ve sıranın kendisine geldiğini düşünen ve İsrail için daha huzurlu bir bölge inşa etmeye çalışan Suudi Rejimi de Ayetullah Nemr'i büyük bir tehlike olarak gördüğü için infaz etmişti.

 

Aynı dönemde Bahreyn direnişinin önemli ismi Ayetullah Şeyh İsa Kasım da tutuklanmış ve hatta bu da yetmemiş yine Siyonizm karşıtlığı ile bilinen Nijeryalı büyük din alimi Şeyh İbrahim Zakzaki de İslam dünyasının cılız tepkileri arasında insanlık dışı muamele göreceği askeri bir hapishaneye atılmıştı.

 

Ehlader Ailesi olarak Hüseyni yolun mücahidi olan Ayetullah Nemr'i rahmetle anıyor; başta Şeyh İsa Kasım ve Şeyh İbrahim Zakzaki olmak üzere diğer İslam tutsaklarının en kısa zamanda özgürlüklerine kavuşmalarını temenni ediyoruz.

 

Ehlader HABER

 

  

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler