27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:15
11-03-2021
  

Biset Bayramımız Mübarek Olsun

Bi’set, sadece Müslümanlar için değil, tüm insanlık adına önemli bir gün ve bayramdır.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Risalet penah Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.a) yaşantısının en hassas dönemi hiç şüphesiz, 40 yaşına girdiği ve Recep ayının 27. günü Yüce Allah tarafından peygamberliğe seçildi günle başlamıştır. Hz. Peygamber daha sonraki süreçte üç yıl boyunca halkı gizlice Aziz İslam dinine davet etti.

Bi’set'in üçüncü yılında Resulullah Efendimiz (s.a.a), Allah tarafından halkı açıkça İslam'a davet etmekle görevlendirildi. Hazret (s.a.a) akrabalarını İslam'a davet ettikten sonra, halktan da putlara tapmayı bırakıp yalnızca Allah'a ibadet etmelerini istedi. Bu söz onlara çok ağır geldi; az bir grup hariç hepsi Hz. Muhammed'e (s.a.a) düşman olmaya başladı. O kritik anda, Mekke'nin ileri gelenlerinden ve Peygamber'in amcası olan Ebu Talib, kardeşi oğlunun yardımına koştu ve onu yalnız bırakmayacağına dair yemin etti ve öyle de yaptı. Ebu Talib, hayatta olduğu müddetçe Kureyş Hz. Muhammed'i (s.a.a) fazla incitemiyordu.

Kureyş büyükleri, Ebu Talib’in koruması altındaki Peygamber'i (s.a.a) tam baskı altına alamadıklarını görünce, yeni Müslüman olanlara eziyet ve işkence etmeye başladılar. Hz. Peygamber, Müslümanların Kureyş'in zulüm ve eziyetinden kurtulmaları için onlara Habeşistan'a hicret etmeleri için izin verdi.

Hicretin altıncı yılında, Mekke müşrikleri, Allah Resulü’nü (s.a.a) öldürme kararı aldılar. Bu yüzden Hz. Muhammed'i (s.a.a) kendilerine teslim etmedikçe Haşimoğulları'yla hiçbir surette muamele yapmayacaklarına ve onlarla evlenmeyeceklerine dair kendi aralarında bir antlaşma imzaladılar. Bu antlaşmayı bir deri sayfasına yazarak Kâbe’nin duvarına astılar. Haşimoğulları, canlarını korumak için Hz. Peygamber ile 'Şib-i Ebu Talib' adı verilen dere yatağı yanındaki mahalleye sığındılar ve üç yıl boyunca orada kaldılar.

Üç yılın sonunda Allah Teâla, Peygamberine, antlaşmayı 'Allah' lafzı hariç karıncaların yediğini haber verdi. Ebu Talib bu haberi Kureyişlilere iletti ve onlara; "Eğer Muhammed'in söyledikleri doğru çıkarsa ne yapacaksınız?" diye sordu. Onlar da: "Artık bu anlaşmayı bozarız." dediler. Kureyşliler Kâbe’ye gidip oraya astıkları antlaşmanın 'Allah' lafzı hariç diğer bütün kelimelerinin karıncalar tarafından yenildiğini görünce kendi antlaşmalarından vazgeçtiler.

Bi’set'in onuncu yılında gerçekleşen bu olay neticesinde Mekke halkından birçok kimse İslam'ı kabul etti. Böylece Haşimoğulları Ebu Talib Mahallesi kuşatmasından kurtuldular.

Bugün Recep ayının 27'si. Dünya Müslümanları Hz. Muhammed'in (s.a.a) Peygamberlik makamına seçildiği gün olan Bi’set bayramını kutluyor. Yüce Rabbimiz, hicretten 13 yıl önce bugün insanları karanlıktan aydınlığa taşıması için Hz. Muhammed'i (s.a.a) Peygamberlik makamına seçti.

Bi’set, sadece Müslümanlar için değil, tüm insanlık adına önemli bir gün ve bayramdır.

Maalesef son birkaç yıldır 'bayram kutluyoruz' desek de bir yanımız hep buruk. Bir yandan mevlamız Hz. Mehdi'nin (a.f) ayrılığı diğer yanda İslam ümmetinin içinde bulunduğu hazin durum. İnsanlar, Hz. Muhammed'in (s.a.a) en büyük amacı olan 'kardeşçe ve insanca yaşamak' gayesinden her geçen gün biraz daha uzaklaştı. Üzerinde yaşadığımız coğrafyada her gün yeni bir katliama şahidiz. Kudüs'ümüz İsrail kuşatması altında. Suriye, Irak, Bahreyn, Yemen ve daha birçok yerde Müslümanlar şehit ediliyor.

Ehlibeyt Âlimleri Derneği olarak bu büyük bayramda Yüce Rabbimizden duamız; günah deryasında kirlenen gözlerimizi mevlamızın Hz. Mehdi'nin (a.s) nuruyla temizlemesi ve Müslümanlara yeniden birlik, beraberlik ve kardeşlik bilinci inayet etmesidir.

 

 

11.03.2021

İstanbul

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler