17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
12:35
18-04-2018
  

Bir Siz Eksiktiniz!?

Riyad'da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'i ağırlayan ve ortak basın toplantısı düzenleyen Cubeyr ''İslami Askeri Terörle Mücadele Koalisyonu'ndan Suriye'ye asker göndermeyi konuşuyoruz'' dedi.

Facebook da Paylaş

 

 

 
Bugün Wall Street Journal (WSJ) gazetesi de Suriye'den çekilmek isteyen Amerikan Başkanı Donald Trump'ın, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Amerikan askerlerinin yerine Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar askerlerinin konuşlanması için temaslar yürüttüğünü yazdı.
 
ABD-İngiltere-Fransa'nın 13 Nisan'ı 14 Nisan'a bağlayan gece Suriye hükümetine yönelik füze saldırısı düzenlemesinden bir gün sonra Arap Birliği zirvesi düzenlenmişti.
 
İlkin Cubeyr, Arap Birliği'nin Suriye hükümetinin kimyasal silah kullanmasını kınadığını duyurmuştu.
 
Ama zirve sonuç bildirisinde, Suriye hükümetine değinilmeden 'Suriye'de kimyasal silahların suç işleme kapsamında kullanılmasıyla ilgili uluslararası soruşturma' çağrısı yapıldı.
 
7 Nisan'da Şam'ın Doğu Guta kırsalının Duma bölgesinde kimyasal saldırı düzenlendiği iddialarını soruşturmak üzere BM'ye bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden (KSYÖ/OPCW) bir ekip Suriye'ye geldi.
 
Rus Dışişleri Bakanlığı, Duma'da kimyasal saldırı iddiasının ABD ile müttefiklerinin askeri müdahalesine gerekçe yaratmak için uydurulduğunda ısrar ediyor. Rusya Genelkurmay Başkanlığı kimyasal provokasyon tertip edileceğine dair ilk uyarısını 13 Mart'ta yapmıştı.
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler