01 Aralık 2021 Çarşamba Saat:
05:44
08-07-2020
  

Bal ve Sirkedeki Mucize

Bağırsaktaki faydalı mikro organizmalar yani probiyotiklerin gelişimine yardımcı olur.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Doğa üzerinde birçok faydalı gıdalar bulunmaktadır. Şüphesiz bunlardan öne çıkanların başında bal ve elma sirkesi yer almaktadır. Neredeyse kusursuz olan bal ve elma sirkesi, bir karışım haline getirilerek etkili bir şifa kaynağı olarak kullanılabilir. Elma sirkesinde bulunan vitamin, mineral, antioksidan maddeler, metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile birlikte baldaki besin maddeleri sayesinde bu karışım bir şifa haline gelmektedir. Şimdi Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan bal ve elma sirkesi karışımının faydalarına maddeler halinde göz atalım:

 

Vücudu Toksinlerden Temizler

 

Elma sirkesi ve bal şüphesiz en etkili anti bakteriyel gıdalar arasında yer almaktadır. Elma sirkesinde asidik yapısı ve baldaki su içeriğinin düşük olması (%20) sebebiyle bu özelliğe sahip olur. Bu 2 gıdanın birleşimi de etkili bir toksin uzaklaştırıcı olarak görev alır. Özellikle vücuttaki zararlı toksinler ve zararlı mikro organizmaların uzaklaştırılması için etkili bir gıdadır. Aynı zamanda bu zararlı mikro organizmaların uzaklaşmasıyla da bunların oluşturacağı zararlı etkilerden de uzaklaşarak toksinlerin oluşumu engellenecektir.

 

Kansere Karşı Korur

 

Kanser hücresinin oluşum sebebi hücrenin kontrolsüz şekilde gelişmesi veya çoğalmasıdır. Hücrenin bu şekilde değişiminin en büyük sebebi serbest radikallerdir. Yani sigara dumanı, kirli hava, zararlı gıdalar gibi bazı şeyler serbest radikalleri vücudumuza girmesine sebep olur. Bunlarda birikerek ilerleyen safhalarda kansere sebep olabilir. Serbest radikallerle savaşmanın en etkili yollarının başında antioksidan maddeler yer almaktadır. Antioksidanlar serbest radikalleri uzaklaştırma görevi bulunmaktadır. Bal ve elma sirkesi de antioksidan açısından en zengin gıdaların başında yer alır. Doktorların kanser hastalarına verdiği ilaçların ana maddesi antioksidanlardır. Bu yüzden kansere karşı korunmak, kanser riskini önlemek için her daim bal ve elma sirkesi tüketmeliyiz.

 

Eklem Rahatsızlıklarını Önler

 

Bal ve elma sirkesi karışımının eklem ağrıları ve rahatsızlıkları ile ilişkisini olmadığı düşünseniz de durum çok farklıdır. Eklem rahatsızlıklarının ana sebebi eklemlerde oluşan ihtihaplanmalardır. Bu iltihap belli sürelerde birikerek eklem sıvısına kadar ilerler ve burada hareketi kısıtlar ve ağrılara sebebiyet verir. İleri seviyede önlem alınmazsa kalıcı eklem rahatsızlığına kadar ilerler. Bal ve elma sirkesi karşımı ile eklemler başta olmak üzere vücutta bulunan iltihaplanmaları önlemiş olacaksınız. Özellikler yaşlılarda sıkça rastlanan eklem ihtihaplanmalarını önlemek için bal ve elma sirkesi karışımını tüketmenizi öneriyoruz.

 

Sindirim Sistemini Korur ve Geliştirir

 

Özellikle elma sirkesi başta olmak üzere bal ve elma sirkesi karışımı sindirim sistemini düzenleyen en etkili gıdalardandır. Başlıca etkileri;

 

* Sindirimi düzenler. Besinlerin daha etkili şekilde sindirilmesine yardımcı olur.

 

* Elma sirkesinde bulunan C vitamin sayesinde besin maddelerinin emilimi artar.

 

* Bağırsaktaki faydalı mikro organizmalar yani probiyotiklerin gelişimine yardımcı olur.

 

* Asidik yapısı ile mide sağlığını korur. Enzimlerin çalışmasını teşvik ederek bağırsakta sindirimi kolaylaştırır.

 

Metabolizmayı Hızlandırır

 

Metabolizmanın hızlanmasının en önemli etkilerinden biri zayıflamadır. Metabolizma hızlanarak vücuttaki enerji ihtiyacı artar. Bunu karşılamak için de vücuttaki fazlalık yağların yakılması gerekir. Bu sayede en sağlıklı şekilde kilo vermek için bal ve elma sirkesi karşımı etkili olacaktır.

 

Bununla birlikte kış aylarında dışarıda üşüyorsanız bu karışım yine size yardımcı olacaktır. Metabolizma hızlanarak kan dolaşımı hızlanır. Bu sayede enerji üretimi artar ve ısı açığa çıkar. Bu sayede doğal olarak ısınabilecek ve kış aylarında dışarıda üşümeyeceksiniz. Özellikle el ve ayakları sık sık üşüyen kişiler için tavsiye ediyoruz.

 

Kış Hastalıklarına Karşı Korur

 

Bal ve elma sirkesi karşımı kışın en çok tüketmeniz gereken gıdalar arasındadır. Antioksidan özelliği, vitamin ve mineraller, anti bakteriyel özelliği ile kış aylarında soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrıları, grip, nezle gibi rahatsızlıklar için tüketebileceğiniz en etkili gıdalar arasındadır. Özellikle boğaz kısımlarındaki bakterileri yok ederek akciğeri olası mikrobiyal zararlara karşı korur. Hem soğuktan korunmak hem de soğuk hastalıklarından uzak durmak için bu karışımı bol bol tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Cilt Sağlığı Açısından Etkileri

 

Bal ve sirke anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu etkisi ile cilt sağlığı açısından da olumlu etkileri vardır. Ciltteki sivilceler, akne, siyah noktalar gibi sorunlar için bal ve sirke karışımını kullanabilirsiniz. Direkt olarak 1 kaşık bal ve elma sirkesini karıştırın ve cildinize sürün.10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Hem cilt sorunlarını düzeltebilir hem de ten rengi açısından olumlu etkileri olacaktır.

 

 

  

 

https://saracoglufaydalari.com/saracoglu-elma-sirkesi-bal-karisiminin-faydalari-nelerdir/

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler