27 Mayıs 2019 Pazartesi Saat:
08:29
16-02-2016
  

Bahreyn İnkılâbının 5. Yıldönümü

14 Şubat Bahreyn İnkılâbı yıldönümü etkinlikleri ve Sivil İtaatsizlik eylemleri başlatıldı...

Facebook da Paylaş

 

Bahreyn Halkı 14 Şubat Devrimi İçin Sokaklarda döküldü.

Bahreyn’de muhalif gruplar birkaç gün önce, halka, “Şehid Nemr İtaatsizliği” adı altındaki protestolara katılım çağrısında bulunmuşlardı. Muhalif gruplar 14 Şubat Bahreyn İnkılâbının 5. Yıldönümünde, protesto eylemlerini yaptılar.

 

Nuwaidrat’ta düzenlenen protestolarda Bahreyn güçleri ve protestocular arasında yaşanan çatışmalarda Bahreyn güçleri göstericilere göz yaşartıcı gaz ve mermiyle saldırdı.

Al-i Halife Rejim güçleri Nuwaidrat bölgesinin girişine askeri teçhizatlarını konuşlandırdılar ve 2 genci tutukladı.

Bahreyn’in; Saar, Sanabis, El-Musalla, Maqabah, Bilad-Al Qadeem, El-Merh, Nebi Salih, Bani Jamra, Bu Quwah ve El-Kore şehirlerinde de protestolar düzenlendi.

Bahreyn haber kaynakları, Rejim güçlerinin A’li bölgesinde, zehirli gaz ve ses bombası kullandığını belirtti.

Bahreynliler Sitra Adası’nın doğusundaki Sefale bölgesinde de protestolar düzenlediler. Göstericiler protestolarında, Bahreyn’deki hâkim rejimin devrilmesi yönünde sloganlar attılar.

“Şehit Nemr İtaatsizliği” adı altına yürütülen etkinlikler 3 gün boyunca devam edecek.

Bahreyn güçleri, halkın Al-i Halife aleyhindeki geniş kapsamlı inkılabının başlamasından bu güne kadar halk inkılabını kırabilmek için ellerinden geleni yaptılar. İnkılâba destek verenleri işten çıkardılar, yüzlerce kişiyi tutuklayıp hapse attılar ve onlarca kişiyi de öldürdüler. Şuan da onlarca İnkılâp lideri Al-i Halife hapishanelerinde tutulmaktadır.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler