10 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
02:39
04-02-2019
  

Bahreyn'de Zulüm Yurtdışına Taştı

Avustralya'da mülteci statüsü bulunan ve balayı için geldiği Tayland'da alıkonulan Bahreynli Şii futbolcu Hakeem al-Araibi hakkında istenen sınır dışı talebine itiraz dosyalarını tamamlaması için gözaltı süresi 60 gün uzatıldı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Bahreyn el-Halife Rejimi Şii vatandaşlarına karşı baskı ve zulmü arttırarak sürdürüyor. 

 

Yalnızca din alimlerinin hedef alınmadığı Bahreyn Direnişi'nde ülkenin birçok önemli ismi de ya müebbet ya da onlarca yıllık hapis cezaları için yurtiçi ve yurtdışında sıkı takipte.

 

Kariyerini sürdürdüğü Avustralya'da mülteci statüsü verilen Bahreynli Şii futbolcu Hakeem al-Araibi, ülkesinde arama kararı bulunduğu gerekçesiyle eşiyle beraber balayı için gittiği Tayland'da gözaltına alınmıştı.

 

Taylandlı savcılar, Bahreyn el-Halife Rejiminin isteği üzerine Cuma günü al-Araibi'nin ülkesine iade edilme talebinde bulunmuştu.

 

al-Araibi ise mahkemeye seslenerek ülkesine iade edilmemesi gerektiğini savundu. Bangkok Mahkemesi, Hakeem al-Araibi hakkında istenen sınır dışı talebine itiraz dosyalarını tamamlaması için gözaltı süresini 60 gün uzattı.

 

Duruşmaya prangalarla getirilen al-Araibi, "Beni Bahreyn'e göndermeyin" çağrısında bulundu.

 

"Karşıt görüşler tarafından eziyet gördüm"

 

Bahreynli futbolcu al-Araibi, ülkesine iade talebini reddederken, 4 yıldan fazla bir süre önce Avustralya'ya gitmeden ülkesinde fiili hükümet el-Halife Rejimi tarafandan diğer Şiiler gibi eziyet gördüğünü savundu.

 

Öte yandan eski Avustralyalı futbolcu Craig Foster, Bahreynli futbolcuya destek vererek, "Avustralya yanında" ifadesini kullandı. Bahreyn İnsan Hakları ve Demokrasi Enstitüsü'nden (BIRD) yetkililer, Bahreynli futbolcunun sınır dışı edilmesi halinde, al-Araibi için işkencelere varan büyük risklerin oluşacağını söyledi.

 

Yetkililer, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FİFA) ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile diğer kuruluşlara, futbolcunun suçsuzluğunun kanıtlanması ve serbest bırakılması için çağrı yaptı.

 

Bahreyn ise her zaman olduğu gibi al-Araibi'nin ülkesine dönerek adil bir şekilde yargılanabileceğini ifade etti.

 

Avustralya'da mülteci statüsü bulunan Hakeem al-Araibi, ülkesinde arandığı gerekçesiyle balayı için geldiği Tayland'da gözaltına alınarak tutuklanmıştı. 2014 yılında Avustralya'ya mülteci statüsü kazanan Bahreynli futbolcu, aynı yıl Bahreyn tarafından emniyet merkezine zarar verdiği gerekçesi ile gıyabında görülen duruşmada 10 yıl hapse mahkum edilmişti.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler