14 Ağustos 2022 Pazar Saat:
08:41

Annelerin En Güzeline

09-03-2018 09:14Kısacık ömrüne dünyaları sığdırmış olan Resulün gözünuru Fatıma hediye edilmişti bizlere, söze öz katan bir isme sahipti, Peygamberin üstünlükler bahşedilmiş kızı Fatıma (s.a).


Benzersiz cömertliğinden, eşsiz bağışlamasına, anneliğinden evlatlığına kadar her sahnede bir ders bir ibret vardır. Resuli Kibriya'nın (s.a.a) eteklerinde yetişmiş bu yüce şahsiyet bizlere kul olmanın, insan olmanın, evlat olmanın, anne olmanın mühteşem örnekliğini oluşturmuş ve Rahmet semeresinden umudu olanların simgesi haline gelmiştir.


Kız çocuğunun yüz karası olarak sayıldığı ve diri diri gömüldüğü bir devirde dünyaya gelmiştir, Resulullah'ın (s.a.a) saygıyla ayağa kalkıp selamladığı ve kendi yerine oturttuğu bir devrimin adı olmuştur. Her sefere çıkışında halini hatırını sormuş, dönüşünde ilk kızı F atıma'nın (sa.) yanına gelip hasret gidermiştir. Hatta yüzünü ve ellerini özlemle öptüğü geçer rivayetlerde. Bir baba kızının ellerini öpüyor, hemde kızların yok sayıldığı bir dönemde.Bu davranış cahil zihniyetlere, zorba düşüncelere atılmış bir tokat ve bir ınkılap niteliği taşır. Annesi Haticenin yalnızlığına ortak olmuş, Babasının (s.a.a) acı ve mücadelelerle dolu hayatına eşlik etmiş, acıya ve yalnızlığa katlanarak babasına yoldaş olmuştur.


Kuran ile müjdelenen evin kızı, baştan başa sadakat ve hikmetlerle donatılan Rıza makamının nur yıldızıdır Resulun incisi, biriciği, gözünün nuru...


Hz. Fatıma Zehra'yı tanıyıp anlamadıkca ve Onun hayatına nüfüz etmedikçe, arzu edilen verim asla elde edilemez. Hz. Zehra (s.a) gibi yüce birinin kişiliğe nüfüz etmenin yolu, Kuranı Onun gibi okumak ve hayatı onun gibi yaşamakla sağlanabilir. Çünkü o hayatını Peygamberin pratize ettiği şekilde yaşamıştır.


Bugünün Dünya Müslüman Kadınlar ve Anneler günü olarak tarihe geçmesinin esas kahramanlığını üstlenmiştir. Tüm lisanların, sözlerin, kelamların anlatırken eksik düştüğü yüce bir makama sahiptir. Ona Kuran kevser demiştir, Habibullah canının canına hem kızı hemde babasına annelik yapacak şerefe nail ederek “iki alemin hanımefendisi” olarak tanıtmıştır. Fikri, zikri, lisani, gözyaşı ve inciler saçan hayatıyla bize renk olan Fatıma'ya (s.a) selam olsun.


Anneler ve kadınlar gününüz en samimi temennilerimle kutlar ve O güzelin isminin şerefine, bereketine onun rehberliğinde bir hayata yönlenmeyi Rabbimden dilerim.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !