16 Ocak 2022 Pazar Saat:
21:17
11-10-2012
  

Ankara-Moskova ilişkileri nasıl etkilenir?

Rusya, Türkiye'den resmi izahat istedi ve bu olayların tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını da talep etti.

Facebook da Paylaş

 

 
 
 
 
Türkiye'nin, Moskova-şam seferini yapan Suriye Hava Yolları'na ait yolcu uçağını silah taşıdığı gerekçesiyle Ankara'ya inmeye zorlamasıyla başlayan kriz, Suriye'deki iç savaş nedeniyle zaten gergin bir süreçten geçen Türk-Rus ilişkilerini de olumsuz etkiliyor.
 
Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "Rusya ile ilişkilerimize tesiri olmaz" açıklamasına karşın, bugün Moskova'dan yapılan açıklamalar, sorunun Ankara'nın düşündüğü kadar kolay çözümlenmeyeceğini ortaya koydu.
 
Ankara-şam gerginliğini bir üst düzeye taşıyan olayın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 14-15 Ekim günlerinde Türkiye'ye yapmayı planladığı ziyaretin ertelendiği gün, erteleme kararından saatler sonra yaşanması soru işaretlerini de beraberinde getirdi.
 
Rusya, Türkiye'den resmi izahat istedi ve bu olayların tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını da talep etti.
 
Rus Dışişleri Bakanlığı açıklamasında dikkati çeken nokta ise Suriye uçağında "herhangi bir silah ya da askeri malzeme bulunup bulunmadığına" ilişkin bir ifadeye yer verilmemesi oldu.
Bazı Rus haber ajansları ise ismi açıklanmayan yetkililere dayandırdıkları haberlerde uçağın kargosunda Türkiye'nin iddia ettiği türden bir malzeme bulunmadığına dikkat çektiler.
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında, Rus iddialarının anımsatılması üzerine, "Onlar iddia edebilir. şu anda Türkiye'nin yaptığı inceleme sonucunda uluslararası sivil havacılık kurallarına, taşıma kurallarına aykırı malzeme bulunduğu tespit edildi ve bu malzemeler alıkonuldu ve bunlar şu anda Türkiye'nin elinde. Bunun ayrıca ispata ihtiyacı yok" diye konuştu.
 
Enerji boyutu
 
Suriye bunalımının başladığı günden farklı kamplarda bulunmalarına karşın doğrudan bir karşıtlık içine girmemeye dikkat eden Türkiye ve Rusya, ilk kez uçak krizi nedeniyle böyle bir sürece girdiler.
 
Temmuz ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştirdiği Moskova ziyareti sırasında Suriye konusundaki farklı bakışlarını bir tarafa koyarak, başta enerji ve nükleer enerji alanı olmak üzere ikili ilişkilere odaklanan Ankara ve Moskova, Putin'in gerçekleşmesi planlanan ziyareti sırasında ikili ekonomik ilişkileri daha da ilerletmeyi planlıyorlardı.
 
Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Putin'in ziyaretinin Suriye konusundan değil bürokratik nedenlerle ertelendiğini belirtirken, iki liderin de bu ziyaretin gerçekleşmesi konusunda kararlı olduklarını kaydediyorlar.
 
Bu olayla yaşanan siyasi gerginliğin, yüzde 60'lara varan oranda Rus doğalgazına bağımlı olan Türkiye'yi özellikle soğuk kış günlerinde sıkıntıya sokabilecek bir potansiyeli olması ayrıca bir kaygı noktası.
 
 
Serkan Demirtaş
BBC
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler