17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
02:15

Allah’ın Sırrı

13-02-2020 20:29


 

 

 

 

 

 

 

 

“Allah’ın boyasıyla boyandık. Boyaca ondan daha güzel olan kim vardır? Biz yalnız ona kulluk ederiz…”

Bakara/138

 

 

Bakara suresindeki ayet-i kerimede bize anlatılmak istenen aslında kendimizle “TEFEKKÜR” yapmamız. Yaratılış gayemiz neydi? Biz ne için vardık? Allah’ın bize sunduğu bu kâinat aslında bize ne anlatmak istiyor?

 

“SIBĞATALLAH” (Allah’ın Boyası) bize kâinatın sırrını açıklıyor. Kişideki duruş, beden, ruh, kalp ve davranışlar yansımasıdır.

 

Allah’ın boyası ile boyanmak istiyorsak kendimizle ciddi anlamda “Tefekkür” etmemiz, kendimizi dinlememiz gerekiyor. Rabbimizin bize sunduğu nimetlere bir bakalım; Dünya insanoğlunun emrine sunulmuş, yeryüzü, gökyüzü; bunların hepsi bize gerçek aşkın sahibini anlatıyor. Her şeyin bir dengede olduğu bu kâinat bize bütün güzelliklerini sunuyorken, insanoğlu hep bir gelgit yaşamakta.

 

Bazı şeyleri unuttuk biz, güzel olan şeyleri, güzellikleri görmeyi unuttuk. Kendimize “Tefekkür” hasletini empoze etmezsek unutmaya da devam edeceğiz. Kişinin kendini bulması için tefekkür etmesi, âlemi seyretmesi, dinlemesi bazı şeyleri izlemesi gerekli. Bir misal vermek gerekirse;

 

Somuncu Baba aşkın sırrını ararken bir dervişe rast gelir, sorar dervişe: Aşkın sırrını arar dururum nedir bu aşk? Derviş şöyle açıklar: ’Her kim neyi arar ise onu bulur.’ Yoluna ve yolculuğuna devam et. Kalbinin sesini dinlemeyi unutma. Bulduğunda tanıyacaksın, varlığın o sırda yok olacak. Ve sen yeni bir sen olacaksın. Unutma! Topraktan geldik yine toprağa gideceğiz.

 

Bu yüzdendir işte; “İnsanın âleme âlemin insana benzemesi.” Bir bak önce kendine sonra şu sonsuz âleme, kemiklerin kayalara benziyor. Saçların bitkilere, damarlarındaki kan nehirlere benziyor. Gözlerin yıldızlara, kalbin güneşe. Bedenin her bir zerresi onun etrafında döner. Ruhun ise bu âlemin ta kendisidir. Yani; “İNSAN KÜÇÜLMÜŞ ÂLEM, ÂLEM İSE AÇILMIŞ, İNSANDIR.”

 

Bize anlatılan “Allah’ın Boyası” kelimesinde birçok anlam çıkarılabilir. Fakat en önemlisi de Rabbimizin bize verdiği değerin ortaya çıkmasıdır. İnsanın kendini keşfetmesi için buna ihtiyacımız var. Kendini bulmak zorundasın. Çünkü ‘KENDİNİ BİLEN RABBİNİ BİLİR!’.

 

“ALLAH’IN SIRRI SENSİN, ÖZÜNE YOLCULUK ET!”

 

Vesselam

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
 • Nezaket çaymak    16-02-2020 11:04

  Andwerin dediği gibi "Cesaretli bir adam tek başına çoğunluktur"Allah bu yolda başarıyla ilerlemeni nasip etsin kardeşim.

 • Nilgün   14-02-2020 21:24

  Bu ilk adımlarının çıkışı çok yükseklere olsun , hak ettiğin yerlere gelirsin inşallah canım yiğenim.

 • Süreyya   14-02-2020 21:05

  Kelâmı güzel boyanan Hafız hanım kardeşim kalemin sıbğatallah ile canlı kala...🤲🌺

 • Ayşe    14-02-2020 12:23

  Maşallah benim yüreği güzel kendi güzel canım parom...Ne güzel dökülmüş o naif kalbinden sözler...🥰

 • Nurseda Bahar    14-02-2020 10:36

  Sizi bu güzel yazı adına tebrik ediyorum. Allah razı olsun. Başarılarınızın devamını dilerim.

 • Hâfızhanım   14-02-2020 10:26

  Yorum yapan kardeşlerime ilgilerinizden ve yorumlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.Dua edin inşAllah devamını getirebileyim

 • Yolun yolcusu..   14-02-2020 08:53

  Candan içeri bir can var evet .. âlemi seyret dön kendini seyret , sırrın yanıtı orda.. kalemine sağlık..👌

 • Sıla    13-02-2020 23:14

  Muhteşem

 • MEYRA TAŞTAN    13-02-2020 22:32

  Gülüşümüzde Allah için,gözyaşımız da Allah için, hüznümüz de aşkımız da neşemiz de Allah için Sıbgatallah! " hayatınızı kur'anla boyayınız" Şifa olsun safa olsun huzur huşu hudu olsun kalplere sekine gönüllere sıbğatallah. Kaleminize kuvvet devamı gelsin bence :)

 • Meliscokkaynar   13-02-2020 22:09

  Son derece muhtesem bir yazı ağzına yüreğine eline sağlık yolun açık olsun tüm hayatinda başarılar hafizhanim.