22 Ekim 2020 Perşembe Saat:
00:00
28-02-2017
  

Ailenin Ortak Hakları

Hem kadınların hem de erkeklerin aile içerisinde uyması gereken bir takım kurallar vardır...

Facebook da Paylaş

 

 

Tercüme:

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Çocuklar perişan olmasın, evden kaçmasın, ailesinden uzaklaşmasın, gençler ve çocuklar fesat ortamlarına sürüklenmesin diye bu kurallara riayet edilmesi gerekir. İkram ve ihtiram karı kocanın terk etmemesi gereken ilk kurallardan biridir. Birbirlerine karşı ihtiram ve saygıda bulunmalıdırlar.

 

İmam Caferi Sadık (a.s) şöyle buyuruyor:

 

"Eğer eşi isterse ona ikram etmelidir."

 

İslam Peygamberi (saa) buyurmuştur ki:

 

"En kötü kadınlar inatçı olanlardır. Onlar eşlerinin hakkına riayet etmezler, eşlerine karşı kötü ama başkalarına karşı iyi ahlaklı olurlar."

 

Mutluluğun nişaneleri, bir rivayette şöyle geçer; Peygamber Efendimiz (s.a.a) şöyle buyurur:

 

"Bir erkeğin mutlu olması eşinin şu üç özelliğe sahip olmasına bağlıdır. Birincisi ona baktığında mutlu olmalı. (Nitekim Hz. Ali (a.s) şöyle buyurmuştur:

 

Ben Zehra'ya (s.a) baktığımda üzüntülerimi unutuyorum.) İkincisi eşi ona bir şey buyurduğunda kabul ve itaat etmelidir. Üçüncüsü ise eşi evde olmadığında namusunu, şahsiyetini ve malını korumalıdır."

 

Bazı sıfatların ise erkekte bulunması kötü ama kadın da iyidir. Hz. Ali (a.s) konu hakkında şunları buyurur:

 

"Erkeğin iyi sıfatı kadının kötü sıfatıdır. Erkek için kibir kötüdür ve korkaklık kötüdür. Savaş meydanında cesur olmalıdır. Cimrilik kötüdür; eli açık olması gerekir."

 

Bu rivayetin manası ise şudur; Korku, cimrilik ve kibir kadının iyi erkeğin kötü sıfatlarındandır. Eğer kadın korkarsa namahrem erkekle konuşmaz, erkeklerin olduğu yerlerde bulunmaz, her söylenen söz karşılık vermez. Korkaklıktan maksat kediden, köpekten yani hayvanlardan korkmak ya da toplum içine çıkmaktan korkmak değildir. Korkmak, kendini bilerek ateşe atmaktan korkmaktır. İnsan bilerek kendini ateşe atmaz bundan korkar.

 

İkincisi ise cimriliktir; eşinin malını korumasıdır. Cimri olması eşinin malını gereksiz yere kullanmamasını sağlar.

 

Üçüncüsü de kibirdir; yani erkek mütevazi olmalıdır ama kadında kibirli olmak iyidir. Erkeğin karşısında erkeği tahrik edecek derecede sesini inceltip konuşmamalıdır. Erkekler ona yaklaşmaya cesaret edememelidir. Nehcü'l Belaga/Hikmet/234)

 

Allah Resulü eşlerine buyurmuyor muydu erkeklerle konuştuğunuzda onları tahrik edici bir şekilde konuşmayın:

 

"Ey Peygamber Hanımları! Siz (diğer) kadınlardan biri gibi değilsiniz. Eğer takva sahibi iseniz artık sözü yumuşak söylemeyin (erkeklerle çekici bir şekilde konuşmayın). O taktirde kalbinde maraz (nifak, fitne, şehvet) bulunan kimse tamah eder (arzu duyar). Ve maruf (ciddî) söz söyleyin."Ahzap/32

 

Bu hitap bütün kadınları kapsıyor. Eşe saygı göstermek evlilikte uyulması gereken kurallardan birisidir. İslam Peygamberi şöyle buyuruyor:

 

"Eğer bir erkek haksız yere karısına tokat atarsa; Allah Teala, tokatın karşılığında kıyamet günü azap meleklerine ateşten olan 70 tokat vurmalarını emreder."

 

Hadisler ve ayetten anladığımız kadarıyla eğer kadın ve erkek olması gerektiği sıfatlara sahip olur ve birbirlerinin haklarına riayet ederlerse; mutlu ve huzurlu bir yuva kurarlar. Bu mutlu yuvada yetişen çocuklar da topluma ve ailelerine faydalı ve hayırlı evlatlar olurlar.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler